Działalność deweloperska – od zakupu gruntów po uzyskanie pozwoleń na budowę

Budowa osiedli wielorodzinnych, biur, firm, hal magazynowych i innych tego typu obiektów to skomplikowany, kilkuetapowy proces. Zanim jednak mury budynku zaczną piąć się w górę, konieczne jest przeprowadzenie wielu czynności. Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

Zakup gruntów

Jedną z pierwszych czynności w przypadku realizacji inwestycji budowlanych jest wybór i zakup gruntów. Tutaj konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy. Przy wyborze gruntów pod uwagę brane są atrakcyjność danej lokalizacji, ale także dostęp do mediów czy odległość od obiektów użyteczności publicznej. Oczywiście sam wybór gruntów to dopiero połowa sukcesu. Konieczne są także sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, weryfikacja, czy nieruchomość nie jest obciążona zadłużeniami, sprawdzenie ksiąg wieczystych. Inne czynności, o których koniecznie należy pamiętać to analiza techniczna, sprawdzenie poziomu wód gruntowych. 

Decyzje administracyjne

Oczywiście, zanim rozpoczną się prace budowlane, konieczne jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Mowa tutaj między innymi o takich dokumentach, jak:

  • decyzja o warunkach zabudowy
  • decyzje środowiskowe
  • pozwolenia na budowę

Kolejny krok to wybór generalnego wykonawcy.

INWI – 15 lat doświadczenia, ekspercka wiedza

Czynności, które należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, wymagają specjalistycznej wiedzy. Warto więc zdać się na pomoc specjalistów, którzy mają już na koncie realizację takich projektów. Wszystkim zainteresowanym polecamy firmę INWI.

Zakres usług wspomnianej firmy obejmuje między innymi takie czynności, jak:

  • wybór miejsca na realizację inwestycji budowlanej
  • pomoc w uzyskaniu koniecznych zgód i pozwoleń
  • pomoc w wyborze generalnego wykonawcy

Ponadto, firma zajmuje się doradztwem inwestycyjnym, wyceną gruntów i nieruchomości, przygotowywaniem raportów dotyczących rynku nieruchomości.

INWI działa głównie na terenie dużych miast, między innymi takich, jak Warszawa, Łódź, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Katowice, a także mniejszych miejscowości znajdujących się w pobliżu dużych miast.

Podsumowanie

Realizacja inwestycji budowlanych, na przykład budowa budynków wielorodzinnych, biurowców, hal to kilkuetapowy, skomplikowany proces. Zanim rozpoczną się pierwsze prace, konieczne jest przeprowadzenie takich czynności, jak wybór i zakup gruntów, uzyskanie odpowiednich pozwoleń, wybór generalnego wykonawcy. Wspomniane czynności należą do skomplikowanych, dlatego warto zdać się specjalistów.

Redakcja domplusdom.pl