Czy nowoczesne posadzki betonowe w domu to dobry pomysł?

Beton już dawno nie kojarzy się tylko z pomieszczeniami przemysłowymi i gospodarczymi. Coraz częściej pojawia się również w mieszkaniach. Popularne stają się ostatnio posadzki betonowe. Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie? Czy lepszym wyborem będzie beton, czy może posadzka, która go imituje?

Nowoczesne posadzki betonowe w salonie i sypialni

Dzisiaj już nikogo nie dziwią nowoczesne posadzki betonowe. Wiele osób decyduje się na betonową podłogę w najważniejszych pokojach w domu. Przyczyny są zasadniczo dwie: interesujący design i zalety techniczne.

Niewątpliwie betonowa podłoga to rozwiązanie niebanalne. Doskonale pasuje do wnętrz loftowych i nowoczesnych. W połączeniu z ceglanymi ścianami i surowymi kolorami daje doskonały efekt. Jednocześnie nowoczesne posadzki betonowe można wkomponować również we wnętrza nieco bardziej tradycyjne. Niemniej jednak wymaga to już nieco więcej zaangażowania, aby odpowiednio dopasować do siebie poszczególne elementy aranżacji wnętrza.

Jeśli chodzi o zalety techniczne posadzek betonowych, to należy w tym miejscu wymienić przede wszystkim wytrzymałość fizyczną i chemiczną. Trudno o bardziej wytrzymały materiał. Dlatego też betonowe posadzki są powszechnie stosowane w budynkach komercyjnych, odwiedzanych przez wiele osób. Jednak w mieszkaniach i domach jednorodzinnych to również dobry wybór. Decydując się na posadzkę betonową można przez wiele lat cieszyć się piękną podłogą, prezentującą się tak samo dobrze jak w dniu jej wykonania.

Posadzki imitujące beton

Ciekawą alternatywą dla betonu są posadzki, które go imitują. Obecnie to prawdziwy hit! Mowa o posadzkach wykonanych z żywicy epoksydowej. Pod względem estetycznym imitacja jest nie do odróżnienia od prawdziwego betonu. Jeśli chodzi o walory techniczne również specjalnie od niego nie odstaje. Wytrzymałość mechaniczna i chemiczna w tym przypadku także są bardzo dobre. Co więcej, posadzki imitujące beton cechują następujące zalety:

  • łatwość czyszczenia,
  • odporność na działanie promieni UV,
  • brak intensywnego zapachu.

Powyższe cechy sprawiają, że posadzki imitujące beton znajdują dzisiaj szerokie zastosowanie. W dużej mierze korzystają z nich osoby prywatne, jednak coraz częściej zastępują beton również w budynkach komercyjnych. Warto wspomnieć, że również wykonanie takiej posadzki jest o wiele prostsze niż w przypadku zwyczajnego betonu.

Posadzki betonowe czy imitacje?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym wyborem będzie beton, czy też jego imitacja. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Niewątpliwie dysponując sporymi środkami finansowymi, czasem i możliwościami można zdecydować się na beton. Jednak nowoczesne posadzki imitujące beton to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie. Chodzi tutaj już nie tylko o niższy koszt i łatwiejszy montaż. Imitacja betonu jest również łatwiejsza w czyszczeniu. Nie bez znaczenia są też możliwości w zakresie designu. Jeśli chodzi o posadzki imitujące beton, możliwości te są o wiele większe. Ponadto, jeśli już dojdzie do uszkodzenia posadzki, co generalnie jest mało prawdopodobne, naprawa jest prosta i nie generuje wysokich kosztów.

Redakcja domplusdom.pl