Urządzanie mieszkania – krok po kroku

Planujesz urządzanie mieszkania, a nie masz zielonego pojęcia o aranżacji wnętrz? Zastanawiasz się jak umeblować mieszkanie, aby było nie tylko piękne, ale też funkcjonalne? Boisz się oddać w ręce architekta lub zwyczajnie wolisz urządzić wszystko po swojemu? Świetnie trafiłeś! Dzięki naszemu artykułowi poznasz najważniejsze zasady, którymi warto się kierować podczas urządzania mieszkania. Zapraszamy do lektury!

urządzanie mieszkania

Urządzanie mieszkanie – badanie potrzeb

Zanim przystąpimy do planowania mieszkania, warto zastanowić się czego właściwie chcemy. Pomóc mogą w tym, przygotowane przez nas, pytania pomocnicze.

W jakim stylu czuję się najlepiej?

Gdzie najchętniej spędzam czas wolny?

Stołuję się głównie w domu czy na mieście?

Czy przyjmuję dużo gości?

Wanna czy prysznic?

W jakich kolorach czuję się dobrze?

Jakie elementy muszą znaleźć się w moim mieszkaniu?

Zobacz także: Jak urządzić mały domek letniskowy – zrób to sam

Urządzanie mieszkania – plan

Planując urządzenie mieszkania, zapewne nie raz zdarzyło Ci się przeglądać magazyny wnętrzarskie, pełne pięknych i stylowych aranżacji. Nawet przeglądając media społecznościowe można się natknąć na niezliczoną ilość inspiracji. Bez wątpliwości część z nich wyjątkowo Cię urzekła i zapadła w pamięć. To bardzo dobrze! Już wiesz co Ci się podoba oraz w jakim kierunku chcesz podążać. Przygotowując się do aranżacji wnętrza, nie możesz zapomnieć o planie. Jest on niezwykle ważny, gdyż pomoże Ci usystematyzować pomysły i wybrać odpowiednie rozwiązanie. Ponadto pozwoli to oszacować koszty i uniknie nieplanowanych zakupów. Planując urządzenie mieszkania, nie zapomnij o wzięciu pod uwagę jego metrażu.

jak urządzić mieszkanie

Urządzanie mieszkania – materiały

Gdy mamy ograniczony budżet, trzeba zastanowić się czego na pewno potrzebujemy, a z czego możemy zrezygnować. Niestety, tak jak w przypadku dodatków – możemy zaoszczędzić pieniądze, kupując te, wciąż efektowne, w lepszej cenie, tak w przypadku materiałów nie możemy sobie na to pozwolić. Dobrej jakości materiały posłużą nam na lata. Nie warto więc na nich oszczędzać. Sam materiał to nie wszystko. Pamiętaj, że drugą połową sukcesu jest późniejsze dbanie o mieszkanie, a wtedy będziemy cieszyć się pięknym mieszkaniem przez długi czas.

Przeczytaj jeszcze: Jak urządzić małe mieszkanie – przydatne wskazówki

Urządzanie mieszkania – kolorystyka

Zastanawiając się nad doborem kolorów w mieszkaniu, weź pod uwagę w jakich barwach czujesz się dobrze. Kolory, które nam się podobają na przykład na ubraniach, niekoniecznie będa dobrym rozwiązaniem na ścianę. Intensywne barwy, na dłuższą metę, potrafią męczyć oczy. Z tego względu większość z nas decyduje się na bardziej neutralne odcienie. Wybranie farby ściennej w takich kolorach jest świetnym rozwiązaniem. Stwarza to neutralny podkład pod meble i resztę akcesoriów. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy szaleć z dodatkami, które z biegiem czasu możemy do woli wymieniać na te w innych odcieniach.

Aranżując mieszkanie, pamiętaj o tym, aby było dopasowane do Twoich potrzeb i spełniało Twoje wymagania. Poznałeś już nasze wskazówki. Powodzenia!

Redakcja domplusdom.pl