Styl minimalistyczny – charakterystyka

Wyróżniamy wiele stylów architektury wnętrz. Jeden z najbardziej wiodących niezmiennie stanowi styl minimalistyczny. Cechuje go prostota oraz jednolitość. Powiedzenie “mniej znaczy więcej” idealnie opisuje ten nurt. Warto wspomnieć, że wywodzi się z Japonii i nawiązuje do japońskiej filozofii zen, która charakteryzuje się spokojem i harmonią. Poznaj najważniejsze cechy stylu minimalistycznego!

Zobacz także: Style wnętrz – charakterystyka najpopularniejszych

styl minimalistyczny

Styl minimalistyczny – dla kogo?

Styl minimalistyczny nie jest dla każdego. Nie każdy odnajdzie się w tego rodzaju estetyce. We wnętrzach zaaranżowanych w ten sposób kluczowe jest zachowanie ładu i porządku. Z racji tego, w tym nurcie odnajdą się się perfekcjoniści i osoby bardzo zorganizowane. Jeżeli przemawia do Ciebie nieokiełznany chaos, zdecydowanie warto rozważyć inne style, takie jak chociażby eklektyczny czy boho.

Styl minimalistyczny – nie ilość a jakość

Jednym z głównych założeń minimalizmu jest stawianie na wysoką jakość elementów wystroju oraz wykonania. Każdy jeden przedmiot musi pełnić określoną funkcję. Nie ma miejsca na zbędne przedmioty. Styl ten nie cechuje się duża ilością kombinacji, a wręcz przeciwnie – im prościej, tym lepiej. Duża ilość mebli oraz elementów dekoracyjnych jest w nim całkowicie zbędna. Dbałość o wysoki poziom wykonania to jest to! Wystarczy mieć zaledwie jedną sofę, fotel i stolik kawowy wysokiej jakości w salonie, a już zrobi to efekt wow. Te niezwykle nowocześnie i elegancko urządzone wnętrza w stylu minimalistycznym można ozdobić jednym dużym obrazem, przedstawiającym abstrakcję, a już kwestię dodatków mamy za sobą! Można również umieścić na sofie koc z naturalnego materiału, takiego jak na przykład len czy wełna, a już nada to pomieszczeniu indywidualnego charakteru oraz ociepli wnętrze, dodatkowo go nie przytłaczając.

minimalizm w mieszkaniu

Styl minimalistyczny – proste formy

Proste formy to coś co minimalizm uwielbia. Ponadczasowość to jego drugie imię. Meble o regularnym kształcie, gładkie niefakturowane ściany, oszczędność w kolorach to jego główne cechy. Ważne jest, aby wszystko tworzyło jedną, spójną całość. Mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym jest czyste i poukładane, więc nieszablonowe formy mogłyby przytłoczyć wnętrze. Umeblowanie głównie opiera się na geometrycznych kształtach, takich jak np.: koło, kwadrat czy trójkąt. Dodatki również nie odbiegają od tego schematu.

Zobacz jeszcze: Jak urządzić duży pokój? Praktyczne rozwiązania

Minimalizm w mieszkaniu – kolorystyka

Mieszkanie zaaranżowane w stylu minimalistycznym powinno opierać się na stonowanej kolorystyce. Pozwala to zachować spokój we wnętrzu. Krzykliwe, wyraziste barwy znacznie odbiegają od estetyki minimalizmu. Aranżując mieszkanie w tym stylu, wybieraj neutralne kolory jak biel, czerń czy odcienie szarości. Jeżeli chodzi o dekoracje – możesz pozwolić sobie na nutkę ekstrawagancji, ale wszystko z umiarem. Wybierając kolorowe dodatki, trzymaj się jednej barwy, gdyż większa ilość mogłaby zaburzyć harmonię wnętrza.

Styl minimalistyczny zachwyca swą prostotą. Niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych stylów architektury.

Redakcja domplusdom.pl