Jak urządzić małe mieszkanie? – Przydatne wskazówki

Praktyczna aranżacja małego mieszkania stanowi nie lada wyzwanie dla jego właścicieli. Przy małym metrażu kluczową rolę odgrywa pomysłowe zagospodarowanie przestrzeni, w taki sposób, aby zyskać jej jak najwięcej. Jak urządzić małe mieszkanie? Odpowiedź znajdziesz w artykule, zapraszamy do lektury! 

jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie? – kolorystyka

Przy aranżacji małych wnętrz niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Aby optycznie powiększyć przestrzeń niewielkiego mieszkania, postaw na jasne barwy. Niezwykle popularna w ostatnim czasie biel, doskonale współgra z innymi kolorami. Dodatkowo, biała farba, zastosowana na dużych przestrzeniach takich jak np.: ściany i sufit, doda wnętrzu elegancji i sprawi, że pokój będzie wydawał się większy. Kolor ten nada się do każdego pomieszczenia – od salonu po łazienkę. Szarości, beże oraz brązy również świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach. Natomiast, jeżeli mowa o dodatkach, możesz szaleć z kolorami. Barwne akcenty dodadzą charakteru Twojemu wnętrzu!

Zobacz jeszcze: Jak urządzić duży pokój

Jak urządzić małe mieszkanie? – dobór mebli

Najlepszym sposobem na małe mieszkania jest prostota. Postaw na wielofunkcyjne meble o regularnym kształcie, które dodatkowo nie przytłoczą Twojego, już niewielkiego wnętrza. Nie powinny być one zbyt duże, gdyż zajmą za dużo miejsca. W tym przypadku również sprawdzi się jasna kolorystyka. Zadbaj również o odpowiednie rozstawienie półek w większych meblach, takich jak np.: szafa. Pozwoli Ci to uniknąć niepożądanego nagromadzenia przedmiotów na wierzchu, co dodatkowo zabałaganiłoby pokój. Świetnie sprawdzą się meble na nóżkach, które odsłaniając kawałek podłogi, optycznie powiększą przestrzeń.

aranżacja małych wnętrz

Aranżacja małych wnętrz – salon z aneksem kuchennym

Połączenie kuchni ze strefą wypoczynku to strzał w dziesiątkę! Przy niewielkim metrażu liczy się każdy metr kwadratowy. Dobrym rozwiązaniem jest półwysep kuchenny z krzesłami, który odgrodzi salon od strefy kuchennej, a dodatkowo stworzy jadalniany kącik. Decydując się na takie rozwiązanie, optycznie zyskujemy więcej przestrzeni. Podczas aranżacji ciągu kuchennego warto zadbać o miejsce do przechowywania. Szuflady powinny być głębokie oraz bardzo pojemne.

Aranżacja małych wnętrz – zagospodarowanie ścian

Mając mało przestrzeni do wykorzystania, trzeba korzystać z każdej możliwości. Jedną z nich jest zagospodarowanie ścian. Półki ścienne bądź wiszące są genialnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach. Pozwolą zyskać dodatkowe miejsce na trzymanie np.: książek bądź roślin, nie zajmując podłogi.

Jak urządzić mieszkanie? – oświetlenie

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest elementarną częścią aranżacji każdego mieszkania. Istotne znaczenie ma głównie podczas planowanie małej przestrzeni. Ważne jest rozmieszczenie źródeł światła w taki sposób, aby żaden kąt nie pozostał zacieniony. Oprócz lamp wiszących, przydatne mogą okazać się również te wiszące oraz kinkiety.

Sprawdź jeszcze: Stan deweloperski – wszystko co musisz wiedzieć

Stosując się do powyższych porad, z pewnością uda Ci się stworzyć wymarzone, przestrzenne mieszkanie!

Redakcja domplusdom.pl