Style wnętrz – charakterystyka najpopularniejszych z nich

Przystępując do projektowania mieszkania, na samym początku powinniśmy ustalić w jakim stylu chcemy je urządzić. Dopiero po określeniu tego, zabieramy się za dobór kolorów, elementów dekoracyjnych oraz materiałów. Jest to bardzo istotne, aby wszystkie elementy stanowiły jedną spójną całość. W dalszym ciągu nie zdecydowałeś się na konkretne rozwiązanie? Poznaj najpopularniejsze style wnętrz!

Przeczytaj także: Urządzanie mieszkania – krok po kroku

style wnętrz

Style wnętrz – styl skandynawski

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością. Mieszkania w nim urządzone cechuje minimalizm oraz funkcjonalność. Dzięki zastosowaniu jasnej kolorystyki wnętrz, są one pełne światła, tym samym optycznie powiększając przestrzeń. Z tego powodu, aranżacja wnętrza w tym stylu jest świetnym rozwiązaniem dla małych mieszkań. W stylu skandynawskim panuje prostota mebli i dodatków. Charakteryzującymi go elementami jest również wykorzystanie w dekoracji futer i skór.

Style wnętrz – styl industrialny

To co od razu przychodzi nam do głowy, na myśl o stylu industrialnym, to otwarta przestrzeń. Wysoki sufit oraz brak ścianek działowych są wyróżniającymi go cechami. Styl ten łączy surowe pomieszczenie z designerskimi dodatkami. Kolorystyka wnętrz jest ograniczona, a dominujące barwy to szarość, czerń i brąz. Często spotykanymi elementami są ceglane lub betonowe ściany. Do aranżacji wnętrz w tym stylu często wykorzystuje się unikatowe meble – “starocie”. Elementy dekoracyjne bądż meble nierzadko wykonane są ze stali lub aluminium. Lampy wiszące na kablach również cechują ten właśnie styl. Zasadą numer 1 stylu industrialnego jest jak najbardziej surowe wykończenie.

Styl glamour

Styl glamour jest jednym ze stylów klasycznych. Słowa, którymi można by go opisać to: luksus, bogactwo i błysk. Dominującymi kolorami jest biel, róż oraz fiolet.  Duże pikowane meble z ozdobnymi diamencikami oraz poziomo zawieszone lustra z masywnymi ozdobnymi ramami, z pewnością są jednymi z najbardziej charakteryzujących ten styl elementów. Dzięki kryształowym i futrzanym dodatkom, takich jak np.: żyrandol czy puchaty dywan – jest pełen szyku oraz elegancji. Trzeba jednak zachować umiar z ilością dekoracji żeby mieszkanie nie kojarzyło się z kiczem.

style wnętrz

Styl minimalistyczny

Styl minimalistyczny posiada ogromną rzeszę fanów. Ten najbardziej estetyczny i prosty ze wszystkich styl, pozwala osiągnąć wrażenie ładu i harmonii. Jego główną cechą jest prostota. W pomieszczeniu tak zaaranżowanym nie ma miejsca na nadprogramowe przedmioty – każdy element musi spełniać określoną funkcję. Stonowane kolory oraz minimalna ilość dodatków pozwalają idealnie wpisują się w wiodącą w tym stylu zasadę – less is more.

Styl rustykalny

Ten sposób urządzania wnętrz kojarzony jest z wiejskim klimatem i naturą. Nic dziwnego, ponieważ głównym surowcem wykorzystywanym do aranżacji wnętrz w tym stylu jest drewno. Dzięki temu mieszkania w stylu rustykalnym są niesamowicie przytulne. Kolorami dominującymi są wszelakie odcienie brązu. W pomieszczeniach urządzonych w ten sposób panuje prostota, a dekoracje wykorzystuje się z umiarem. Niewymyślne meble oraz wełniane lub lniane koce pozwalają osiągnąć, tak pożądany, naturalny efekt.

Poznałeś już wszystkie najpopularniejsze style wnętrzarskie! Który wybierzesz?

Redakcja domplusdom.pl