Piekarnik jaki wybrać – na co zwracać uwagę?

Większość osób nie wyobraża sobie funkcjonowania swojej kuchni bez odpowiedniego piekarnika. Jest on nieodzowną częścią wyposażenia kuchni, chociaż bywa używany o wiele rzadziej niż lodówka Czy kuchenka. Wybierając piekarnik, trzeba przygotować się na spory wydatek, dlatego warto zadbać o to, wybrać takie urządzenie, które posłuży przez długie lata i będzie posiadało maksymalnie dużo funkcji.

Piekarnik jaki wybrać?

Każdy piekarnik jaki wybrać można obecnie w sklepach, jest urządzeniem nowoczesnym i posiadającym wiele podstawowych funkcji. Poszczególne modele różnią się jednak od siebie wyposażeniem, a także funkcjonalnością. Najlepsze piekarniki potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak są to urządzenia, które potrafią o wiele więcej rzeczy, niż tylko pieczenie ciast i różnego rodzaju potraw. Osoby zastanawiające się jaki piekarnik wybrać, powinny wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając się do sklepu.

Po pierwsze, warto zastanowić się, czy najlepszym wyborem będzie piekarnik wolnostojący czy ten do zabudowy.

Piekarnik wolnostojący jest zazwyczaj połączony z płytą grzewczą, czyli popularną kuchenką. Nie trzeba go obudowywać żadnymi dodatkowymi meblami, a jego ustawienie i montaż ogranicza się jedynie do znalezienia odpowiedniego miejsca.

Piekarnik do zabudowy z kolei bardzo ciekawie prezentuje się w nowoczesnych kuchniach, ponieważ bez żadnego problemu można go dopasować do zabudowy kuchennej. Tego typu piekarnik należy wybrać już na etapie projektowania mebli kuchennych.

piekarnik wybór

Rodzaj zasilania

Jeśli chodzi o rodzaj zasilania piekarnika, to ostatnio coraz popularniejszy jest piekarnik elektryczny. Zazwyczaj posiada on kilka lub kilkanaście bardzo przydatnych funkcji. Ogromną zaletą piekarników elektrycznych jest ich bardzo prosta obsługa, a także równomierne rozprowadzanie ciepła. Są to uniwersalne modele, w których można przygotować praktycznie każde zdanie. Piekarnik elektryczny okazuje się strzałem w dziesiątkę dla osób, które dużo i często gotują.

Piekarnik gazowy z kolei, kiedyś bardzo popularny, obecnie coraz rzadziej spotykany jest w nowoczesnych kuchniach. Co ciekawe, koszty jego eksploatacji są o wiele niższe, niż tradycyjnego piekarnika elektrycznego. Jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na sporych oszczędnościach. Piekarnik gazowy z reguły także będzie nieco tańszy już na etapie zakupu.

Ciekawym urządzeniem jest piekarnik połączony z mikrofalą. Łączy w sobie dwie funkcje: tradycyjnego piekarnika oraz kuchenki mikrofalowej. Można w nim więc zarówno piec potrawy, jak i jedynie szybko je podgrzewać. Ten typ piekarnika doskonale sprawdzi się u osób, które dysponują niewielką przestrzenią w kuchni i chcą połączyć funkcje dwóch urządzeń w jednym.

Polecamy: https://www.domplusdom.pl/roznice-w-budowie-i-dzialaniu-pochlaniaczy-kuchennych/

Na jakie parametry piekarnika zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Kwestia tego, jaki piekarnik wybrać w sklepie, jest bardzo skomplikowana. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu warto jest przeanalizować jego parametry. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę wielkość piekarnika. Powinna być ona dopasowana do potrzeb użytkowników, liczby korzystających z niego osób oraz wielkości pomieszczenia, w którym będzie stał. Równie ważny jest zakres temperatury i posiadane pogramy urządzenia. Oczywiście, im większy jest zakres temperatury, tym większe możliwości posiada sprzęt. W niskich temperaturach można suszyć różnego rodzaju produkty, a w wysokich temperaturach piec na przykład ciasta. Liczba i rodzaj programów również jest bardzo ważna, ponieważ pozwala konkretnie i precyzyjnie dopasować tryb pracy piekarnika do aktualnie przyrządzanej potrawy.

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wyczyszczenie piekarnika bywa bardzo trudnym zadaniem. Jest to urządzenie które brudzi się bardzo łatwo i często. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaką emalią w środku wykończony jest konkretny piekarnik, oraz czy posiada opcję łatwego czyszczenia sprzętu. Warto zainteresować się, czy piekarnik posiada wyposażenie dodatkowe, takie jak ruszty, kratka do grillowania czy też blachy.

Warto zobaczyć: https://www.domplusdom.pl/jak-kupic-najlepszy-odkurzacz/

wybór piekarnika

Dwie strefy piekarnika

Niektórzy producenci oferują piekarniki wyposażone w dwie niezależne od siebie strefy, w których można przyrządzać jednocześnie dwie zupełnie różne potrawy. Ich aromaty nie wymieniają się, a temperatura pieczenia może być odmienna. W nowoczesnych piekarnikach zawsze można znaleźć termoobieg, który pozwala na szybkie i równomierne podgrzewanie. Zazwyczaj piekarniki umożliwiają również zaprogramowanie ich w ten sposób, aby uruchomiły się i wyłączyły o określonej godzinie. Niektóre modele wyposaża się również w łącze wi-fi, które pozwala na sterowanie piekarnikiem z poziomu smartfona. W ten sposób można na przykład wstawić obiad, będąc jeszcze w pracy.

Warto zobaczyć: https://www.domplusdom.pl/jaki-blender-kielichowy-wybrac/

Podsumowując, wybór odpowiedniego piekarnika wcale nie jest łatwym zadaniem. Producenci bowiem oferują tak wiele modeli, że ciężko zdecydować się na jeden konkretny. Oczywiście, przy zakupie urządzenia warto wziąć także pod uwagę swój budżet. Podczas gdy najtańsze piekarniki można kupić już za kilkaset złotych, to ceny najdroższych modeli mogą osiągać nawet kilkanaście tysięcy. Oczywiście, piekarnik z wyższej półki zazwyczaj będzie oferował wiele różnego rodzaju funkcji, jednak warto rozważyć, czy wszystkie przydadzą się w codziennym, zwyczajnym gotowaniu. Na szczęście wybór modeli na rynku jest tak szeroki, że każdy klient bez żadnego problemu znajdzie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadało jego oczekiwaniom i potrzebom. Oczywiście, wygląd piekarnika bardzo dobrze dopasować do pozostałych elementów wyposażenia kuchni, by urządzenie tworzyło z nimi spójną całość

Redakcja domplusdom.pl