Jaki odkurzacz wybrać – który jest najlepszy?

Utrzymanie czystości w domu jest prostsze, jeśli posiada się odpowiedni sprzęt. Większość osób nie wyobraża sobie żadnych prac porządkowych bez porządnego odkurzacza. Jego zakup powinien być dokładnie przemyślany, jest to bowiem sprzęt, który nie dość, że kosztuje całkiem sporo – jeśli wybierze się model z wyższej półki – to jeszcze będzie służył przez kilka kolejnych lat. Najlepszy odkurzacz to taki, który ułatwia porządki i czyni sprzątanie maksymalnie przyjemnym i efektywnym.

Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Jeśli chodzi o sprzęt taki jak odkurzacze opinie o poszczególnych modelach bywają bardzo różne. Dlatego jeszcze przed zakupem trzeba zastanowić się, na co zwrócić uwagę, wybierając w sklepie konkretny model urządzenia. Trzeba podkreślić, że niezależnie od rodzaju posiadanych podłóg – parkietu, płytek czy wykładzin – odkurzacz jest sprzętem w domu niemalże niezbędnym. Z jego pomocą można usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia takie jak sierść zwierząt, brud z butów, kurz, okruchy jedzenia czy nawet alergeny. Dlatego do wyboru odpowiedniego odkurzacza trzeba konkretnie się przyłożyć. Biorąc pod uwagę fakt, że oferta producentów jest bardzo szeroka i zróżnicowana, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

odkurzacz wybór

Rodzaje odkurzaczy

Przed wyruszeniem na zakupy, warto zorientować się, jakie rodzaje odkurzaczy dostępne są obecnie w sklepach. Standardowe modele, obecne dotychczas w każdym domu, coraz częściej bywają wypierane przez nowocześniejsze urządzenia.

I tym sposobem coraz bardziej popularne robią się odkurzacze automatyczne. Są to roboty, które same poruszają się po domu i czyszczą podłogę. Zazwyczaj posiadają bazę, w której w stanie spoczynku ładują baterie. Specjalna aplikacja pozwala na zaprogramowanie ich działania i ustalenie częstotliwości odkurzania. Tego typu urządzenia kosztują całkiem sporo, jednak bez wątpienia pozwalają zaoszczędzić ogromną ilość cennego czasu.

Odkurzacze ręczne także stają się coraz bardziej popularne. Są to niewielkie urządzenia, które dobrze sprawdzą się w małych mieszkaniach. Z racji tego, że zazwyczaj są bezprzewodowe, można ich użyć do odkurzania trudno dostępnych miejsc.

Odkurzacze wodne to sprzęt, który wydaje się być stworzony dla alergików. Sprzątanie przy ich pomocy bardzo redukuje ilość szkodliwych alergenów choćby na dywanach czy chodnikach.

Jakie parametry odkurzaczy są ważne?

Aby móc kupić najlepszy odkurzacz, trzeba wiedzieć, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę.

Jednym z nich jest sposób gromadzenia zanieczyszczeń. Tutaj wyróżnić można odkurzacze bezworkowe i te, w których śmieci trafiają do worka. Eksploatacja tych drugich generuje dodatkowe koszty, bowiem co jakiś czas trzeba odnowić zapas worków do odkurzacza. Odkurzacz bezworkowy tego nie wymaga, trzeba jednak dbać o jego regularne opróżnianie i czyszczenie.

Wielkość odkurzacza także ma znaczenie. Mniejszy sprzęt będzie lepiej sprawdzał się w niewielkich mieszkaniach, a jego przechowywanie nie będzie wymagało dużej przestrzeni.

Warto także zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Co prawda, odkurzacz nie jest sprzętem wybitnie często używanym, niemniej jednak lepsza klasa energetyczna ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za prąd.

Głośność pracy dla jednych klientów nie jest ważna, dla innych ma pierwszorzędne znaczenie. Cichy odkurzacz specjalnie przyda się w domu, w którym mieszkają małe dzieci bądź strachliwe zwierzęta domowe.

Ważna jest również ilość dodatkowych akcesoriów, jakie producent dołącza do konkretnego modelu odkurzacza. Osobne szczotki do każdego rodzaju podłogi, końcówka do docierania w trudno dostępne zakamarki bądź też do usuwania zwierzęcej sierści – im więcej tego typu gadżetów jest w zestawie z odkurzaczem, tym większa szansa, że sprzątanie będzie bardziej efektywne.

Na końcu warto wspomnieć o szczególnie ważnym parametrze, jakim jest moc urządzenia. Im jest ona większa, tym lepiej odkurzacz poradzi sobie ze zbieraniem zanieczyszczeń. Oczywiście, trzeba przygotować się na to, że urządzenia o wyższej mocy mogą nieco więcej kosztować. Najlepszy odkurzacz na rynku może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak z pewnością będzie wyróżniał się na tle słabszych produktów.

wybór odkurzacza

Odkurzacze opinie – jaki odkurzacz wybrać?

Osoby zastanawiające się, jaki odkurzacz wybrać, powinny poszukać rady i opinii w internecie. Na stronach sklepów znaleźć można opinie zadowolonych – bądź też nie – z danego sprzętu klientów. Dodatkowo, warto zapytać bliskich osób, może ktoś będzie w stanie polecić konkretny model odkurzacza, z którego jest bardzo zadowolony.

Na pewno przy wyborze odkurzacza nie wolno kierować się jedynie niską ceną, chociaż wielkość posiadanego budżetu z pewnością trzeba wziąć pod uwagę. Urządzenia, które kosztują naprawdę niewiele, zazwyczaj nie mogą się pochwalić zbyt dużą mocą i ilością dodatkowych funkcji. Kupując odkurzacz do domu, trzeba przygotować się na całkiem spory wydatek, zwłaszcza jeśli marzy się o modelu z górnej półki. Zakup taki warto jednak potraktować jak inwestycję w wygląd i czystość własnego domu. Najważniejsze, by kupowany model odkurzacza spełniał pokładane w nim nadzieje i oczekiwania.

Chcąc nieco zaoszczędzić kupując nowy odkurzacz, warto poszukać w internecie atrakcyjnych rabatów i promocji. Sklepy ze sprzętem AGD, działające w sieci, bardzo często próbują przyciągać klientów przy pomocy sporych obniżek. Wystarczy użyć porównywarki cen, by przekonać się, czy cena za upatrzony model odkurzacza rzeczywiście jest tak konkurencyjna, jak zapewnia sprzedawca.

Redakcja domplusdom.pl