Stan deweloperski domu i mieszkania – co to jest?

W ogłoszeniach i ofertach deweloperów bardzo często można spotkać się z terminem stanu deweloperskiego mieszkania lub domu. Co dokładnie kryje się pod pojęciem stan deweloperski domu? Sprawdzamy!

Co oznacza stan deweloperski?

Domy i mieszkania budowane przez deweloperów są obecnie oferowane w różnych stanach, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup warto zapoznać się bliżej z podstawowymi terminami. Głównym z nich jest stan deweloperski domu lub mieszkania, który odnosi się do sposobu wykończenia nieruchomości. Stan deweloperski co to?

Stanem deweloperskim oznacza się standard wykończeniowy, w którym budynek sprzedawany jest klientowi. Ogólnie mówiąc, stan ten nie pozwala jeszcze na przeprowadzenie się do budynku, dlatego wymaga on dalszego wykończenia.

W przepisach nie można znaleźć jednak dokładnej odpowiedzi na to, czym jest stan deweloperski domu lub mieszkania, dlatego jest to termin uznawany za umowny. Aby zatem dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się pod terminem stanu deweloperskiego, trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi w umowie z deweloperem.

Zobacz także: https://www.domplusdom.pl/jak-zmienic-kierownika-budowy/

stan deweloperski

Jakie prace włącza stan deweloperski?

Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim włączają wszystkie podstawowe roboty wykończeniowe, jednak budynek nadal będzie wymagać prac, aby można było się do niego przeprowadzić.

W ramach stanu deweloperskiego najczęściej znajdują się poniższe prace:
– Tynkowanie ścian i sufitów,
– Wylanie posadzek,
– Montaż okien i drzwi zewnętrznych,
– Rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej,
– Instalacja grzejników.

Warto pamiętać o tym, że powyższe prace nie muszą być takie same u każdego dewelopera, dlatego zawsze należy sprawdzić, co włącza stan deweloperski.

Polecamy: https://www.domplusdom.pl/dofinansowanie-na-budowe-domu-co-warto-wiedziec/

Stan deweloperski a stan surowy nieruchomości

Bardzo często dom w stanie deweloperskim mylony jest z domem w stanie surowym, w szczególności surowym zamkniętym. W rzeczywistości jednak standardy te włączają inny zakres prac.

Podczas gdy stan deweloperski domu obejmuje podstawowe prace wykończeniowe, w stanie surowym zamkniętym dopiero trzeba je wykonać. W stanie surowym zamkniętym trzeba otynkować ściany, wylać posadzki, dlatego konieczne jest wtedy przeprowadzenie szeregu dodatkowych robót.

Zalety i wady stanu deweloperskiego

Nieruchomość sprzedawana w stanie deweloperskim na zarówno określone zalety, jak i wady. Warto zatem dokładnie zapoznać się z nimi przed dokonaniem zakupu nieruchomości, aby przygotować się na związane z tym standardem prace.

Stan deweloperski – zalety:
– Pozwala na wykończenie nieruchomości według swojego gustu – na bazie samodzielnie wybranych materiałów,
– Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim można wykończyć we własnym zakresie, co pozwala na zredukowanie kosztów,
– Nieruchomość można odebrać szybciej niż wtedy, gdyby była ona wykańczana dodatkowo pod klucz.

Stan deweloperski – wady:
– Przed przeprowadzką konieczne jest wykonanie niezbędnych prac wykończeniowych – we własnym zakresie lub zlecić je zewnętrznej ekipie wykończeniowej,
– Czas do przeprowadzki może ulec wydłużeniu – jest to zależne od postępu prac.

stan deweloperski meiszkania

Standard deweloperski czy standard pod klucz?

Alternatywą dla stanu deweloperskiego, jaki często dostępny jest w ofertach deweloperów, jest standard pod klucz. Jakie prace obejmuje wykończenie wnętrz pod klucz?

Standardem pod klucz nazywa się standard, w którym nieruchomość wykańczana jest dodatkowo przez ekipę współpracującą z deweloperem. Wówczas klient kupujący mieszkanie lub dom w stanie pod klucz może samodzielnie wskazać w katalogu, jakie materiały wykończeniowe mają być wykorzystane. Wtedy ekipa wykańcza nieruchomość według wskazań. Dodatkowo bardzo często można skonsultować się z projektantem wnętrz bez opłat.

Zakres prac w ramach standardu pod klucz obejmuje głównie:
– Malowanie ścian i sufitów,
– Kładzenie podłóg – paneli, płytek ceramicznych,
– Wykończenie łazienki – kafelkowanie, biały montaż,
– Montaż drzwi wewnętrznych.

Dla kupującego nieruchomość stan pod klucz jest wygodniejszą opcją, ponieważ w przeciwieństwie do stanu deweloperskiego nie ma wtedy potrzeby samodzielnego wykańczania wnętrz lub szukania dobrej ekipy wykończeniowej.

Redakcja domplusdom.pl