Dofinansowanie na budowę domu – co warto wiedzieć?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że budowa domu jest ogromną inwestycją. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie inwestycji z własnych pieniędzy. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba inwestorów wspiera się zewnętrznymi źródłami finansowania. Doskonałym przykładem może być kredyt hipoteczny. Nie wszyscy wiedzą, że można starać się o dofinansowanie na budowę domu. Jakie warunki trzeba spełnić? Ile dokładnie pieniędzy można otrzymać?

Kto może starać się o dofinansowanie do budowy domu?

Nie jest możliwe uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na wspomniane pytanie. Wszystko zależy bowiem od programu, z jakiego będzie chciała skorzystać określona osoba. Świetnym przykładem jest fakt, że o dotację z programu „Czyste Powietrze” mogą starać się wszyscy właściciele lub współwłaściciele wybudowanych domów jednorodzinnych czy lokali mieszkalnych posiadających odrębną księgę wieczystą, którzy byliby zainteresowani poddaniem ich termomodernizacji.

W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że środki są wypłacane na remont domu. Warto wiedzieć, że dostępne są również dofinansowania do budowy domów dla wielodzietnych rodzin oraz młodych małżeństw. Należy mieć świadomość, że w takich przypadkach kryteria dotacji są niezwykle restrykcyjne. W zdecydowanej większości przypadków uwzględniany jest dochód małżonków, ich wiek czy liczba dzieci.

Polecamy: https://www.domplusdom.pl/stan-deweloperski-domu-i-mieszkania-co-to-jest/

Osoby, które są zainteresowane pozyskaniem dofinansowania do budowy domy dla młodych przeważnie nie mogą mieć więcej, niż 35 lat. Ponadto miesięczny dochód nie może być wysoki. W zdecydowanej większości przypadków nie można także posiadać innych nieruchomości. Warto podkreślić, że nie są to odgórnie ustalone reguły.

dofinansowanie

Jakie projekty domów są uwzględniane przy udzielaniu dofinansowania do budowy?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wymagania względem poszczególnych projektów tak samo, jak warunki związane z uzyskaniem dofinansowania będą uzależnione od określonego programu. Osoby, które chciałyby uzyskać dofinansowanie do budowy pasywnego domu, muszą w pierwszej kolejności przedstawić projekt, który będzie uwzględniał bardzo dużą liczbę rozwiązań technologicznych ograniczających praktycznie do minimum zapotrzebowanie na energię.

Godny uwagi jest fakt, że standardowo wynosi ono mniej, niż 15 kWh/(m²/rok). Oznacza to tym samym, że jeżeli będzie wyższe, najprawdopodobniej projekt nie zostanie pozytywnie rozpatrzony. Należy mieć świadomość, że czasami dochodzi do sytuacji, że dotacje będą wypłacane tylko na projekty, które są realizowane w określonej technologii.

Świetnym przykładem mogą być dofinansowania przyznawane do budowy domów drewnianych. Dana osoba nie będzie mogła wtedy pozyskać finansowania na wzniesienie murowanego domu. Nie można zapomnieć, że bardzo różne będą kryteria związane z oceną poszczególnych projektów. Przeważnie powierzchnia nie może przekraczać ustalonej wartości.

Zobacz również: https://www.domplusdom.pl/jak-zmienic-kierownika-budowy/

Dofinansowanie na budowę domu – jaką kwotę można uzyskać?

Warto wiedzieć, że wspomniany wcześniej program „Czyste Powietrze” pozwala uzyskać dofinansowanie przez osoby remontujące dom. Oznacza to, że inwestorzy, którzy mają w planach postawienie nowego obiektu muszą szukać innych możliwości. Doskonałym przykładem może być program dopłat do budowy energooszczędnych domów wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Godny uwagi jest fakt, że w ramach tego programu możliwe jest uzyskanie nawet 30 tysięcy złotych do zakupu domu energooszczędnego czy 50 tysięcy złotych dopłaty do kredytu na budowę pasywnego domu. Oczywiście wysokość będzie zależała od warunków określonego programu.

dofinansowanie domu

W jaki sposób możliwe jest otrzymanie dofinansowania do kupna lub budowy domu?

W celu pozyskanie dotacji konieczne jest złożenie stosownego i prawidłowo wypełnionego wniosku w odpowiednim miejscu. Nie można zapomnieć, aby dotrzymać narzuconych z góry terminów. Ponadto wraz z wnioskiem trzeba przedłożyć inne dokumenty. Warto wiedzieć, że w zależności od programu wymagany może być schemat instalacji, rysunek techniczny czy dokładny opis urządzeń.

W przypadku, gdy określona dotacja będzie miała lokalny charakter, warunki jej uzyskania będą uzależnione od ustaleń władz danego regionu. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie bardzo dokładne zweryfikowanie, w jaki sposób można dostać dotację na budowę czy remont domu. Bardzo duża liczba osób oczywiście ryzykuje. W konsekwencji nie dostarcza wszystkich wymaganych dokumentów przez co wniosek zostaje odrzucony. Świetną opcją będzie współpraca z firmami zajmującymi się przygotowaniem wniosków do dofinansowania.

Redakcja domplusdom.pl