Ognisko w ogrodzie – jak przygotować na nie miejsce?

Aranżacja funkcjonalnego ogrodu to wbrew pozorom dość skomplikowana sprawa. Urządzając ogród należy zatroszczyć się o wiele aspektów takich jak wygoda czy estetyka zagospodarowywanej przestrzeni. Jeśli chcesz rozpalać ognisko w ogrodzie warto odpowiednio przygotować takie miejsce.

Urządzanie ogrodu – o czym pamiętać aranżując ogród?

Urządzanie ogrodu to zadanie wymagające odpowiedniego zaplanowania – raz posadzone drzewa czy krzewy zostaną w wybranym miejscu przez długie lata, warto więc dokładnie przemyśleć ich prawidłowe rozmieszczenie.

Oprócz ozdób takich jak drzewa, kwiaty czy krzewy, w ogrodzie powinny znaleźć się również różnego rodzaju meble, które umożliwią relaks i najwyższej jakości odpoczynek. Meble do ogrodu powinny być nie tylko wygodne, ale także wytrzymałe. Najlepiej jeżeli zostaną wykonane z trwałego, odpornego na uszkodzenia materiału, któremu niestraszne będą zmienne warunki atmosferyczne takie jak palące słońce czy ulewny deszcz.

ognisko

Ognisko w ogrodzie – jak urządzić ogrodowe palenisko?

Ogród to również idealne miejsce na zorganizowanie paleniska – odpowiednio usytuowane, stanie się jego kolejną, niezwykle ciekawą atrakcją. Przy planowaniu miejsca na ognisko należy wykazać się zdrowym rozsądkiem i nie umieszczać go w zbyt bliskim sąsiedztwie drzew czy domu. Miejsce na ognisko w ogrodzie powinno zachowywać bezpieczną odległość także od znajdujących się w pobliżu potencjalnie łatwopalnych materiałów.

Stworzenie paleniska w ogrodzie nie wymaga zbyt długich i skomplikowanych przygotowań. Przy jego przygotowywaniu warto jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach. Palenisko powinno mieć średnicę około 100 centymetrów i powinno zostać wyposażone w niewysokie ścianki osłaniające płonące drewno przed wiatrem. Nawierzchnię otaczająca palenisko powinna zostać utwardzona żwirem lub innym wytrzymałym materiałem. Pozwoli TO na zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z ogniska i ułatwi utrzymanie go w czystości.

Palenisko w ogrodzie powinno zostać zaopatrzone we wszystkie niezbędne akcesoria takie jak sztućce do przygotowywania potraw, czy różnego rodzaju kociołki. W pobliżu, oczywiście z zachowaniem bezpiecznej odległości, powinno znaleźć się również miejsce na składowanie drewna.

Palenisko w ogrodzie – dodatkowe udogodnienia

Przygotowując ogrodowe ognisko należy zadbać również o wygodę i komfort. Niezbędnym dodatkiem do każdego paleniska są różnego rodzaju siedziska i ławki. Warto zwracać uwagę by w razie potrzeby można je było z łatwością przestawić.

Równie pomocnym może okazać się zainstalowanie dodatkowego źródła światła, które pomoże w sprawnym przygotowywaniu ogniskowych potraw i umili wspólne biesiadowanie.

ognisko w ogrodzie

Miejsce na ognisko w ogrodzie a przepisy

Zasady przygotowywania palenisk ogrodowych regulują przepisy przeciwpożarowe. Ognisko może zostać rozpalone w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy działki, 100 metrów od najbliższego lasu, a także 10 metrów od pobliskich płodów rolnych. Ogniska nie można rozpalać w pobliżu miejsc składowania materiałów łatwopalnych.

Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego ognisko powinno palić się czystym ogniem. Należy zadbać również o to, żeby unoszący się dym nie tworzył gryzących tumanów. Mogłyby się one przedostać na posesje sąsiadów czy pobliską drogę.

Ognia nie można rozpalać podczas bardzo wietrznych dni – porywisty wiatr mógłby przyczynić się bowiem do jego gwałtownego i niekontrolowanego rozprzestrzenienia. Zabronionym jest również rozpalanie ognia podczas dni, podczas których występuje duże stężenie smogu.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na to co spalamy na ognisku. Jeżeli w naszej gminie prowadzony jest odbiór odpadów zielonych, ich spalanie w ognisku jest zakazane. W ognisku można palić sezonowe drewno, ale należy wstrzymać się ze spaleniem w ognisku przyciętych gałęzi drzew czy zebranych liści.

Redakcja domplusdom.pl