Kolory do salonu – jaki kolor ścian wybrać?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w odpowiednio zaaranżowanym wnętrzu obroni się praktycznie każdy kolor. Godny uwagi jest również fakt, że jedyną zasadą, jaką powinno się przestrzegać, to brak zasad. Jakie kolory ścian w salonie będą najlepszym możliwym rozwiązaniem? Jakie kolory do salonu najlepiej się sprawdzą?

Białe ściany w salonie

Należy mieć świadomość, że biel wprowadza nie tylko wrażenie czystości, ale również porządku. Ponadto jest w stanie optycznie powiększyć wnętrze. Warto wiedzieć, że biel odbija najwięcej światła spośród wszystkich kolorów. Rekomendowane jest wykorzystanie wspomnianych atutów. Według producentów farb najlepszą opcją będą różne warianty bieli. Wspomniany kolor może być ciepły lub zimny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że odbiór bieli będzie inny w zależności od oświetlenia i pory dnia.

Oczywiście znalezienie idealnego odcienia będzie wymagało ogromnego wysiłku. Warto przed zaopatrzeniem się w białą farbę kupić próbki w celu sprawdzenia, jak będą prezentowały się na ścianie. Należy mieć świadomość, że białe wnętrza mogą sprawiać wrażenie pustych i zimnych. Co dokładnie powinno się zrobić, by uniknąć wspomnianego efektu?
Bardzo istotne znaczenie będą miały meble i różnego rodzaju dodatki. Doskonałym przykładem może być pokrycie podłogi. Ważną rolę odgrywał będzie także wybrany odcień bieli. Godny uwagi jest również fakt, że w ociepleniu atmosfery bardzo efektywnie może pomóc naturalne drewno.

salon białe ściany

Jakie kolory ścian do salonu będą świetnym wyborem?

W zdecydowanej większości przypadków salon będzie pełnił kilka funkcji. Znajduje się w nim nie tylko przestrzeń wypoczynku, ale również relaksu i jadalniana. Rekomendowane jest zatem postawienie na bardzo modne odcienie szarego koloru. Należy mieć świadomość, że doskonale zda on egzamin w salonie urządzonym w stylu klasycznym, rustykalnym czy nowoczesnym. Warto przy wyborze odcienia uwzględnić nasłonecznienie salonu.

Osoby, które są zainteresowane rozświetleniem pomieszczenia powinny zdecydować się na stosunkowo delikatną mysią szarość. Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem będzie stopniowanie barwy. Można zatem pomalować jedną ścianę pomieszczenia na ciemniejszy odcień szarego, a pozostałe na jasny kolor. Omawiana barwa jest zarówno modna, jak i niezwykle praktyczna.

Kolory do salonu – beżowy

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że beż coraz częściej występuje w roli neutralnego tła dla dodatków i mebli. Warto wiedzieć, że znalezienie właściwego odcienia może pochłonąć trochę czasu. Można zaobserwować, że w ofercie asortymentowej najbardziej renomowanych producentów dominują beże w kolorze wanilii, budyniu czy kawy z mlekiem.

Godny uwagi jest fakt, że jasne rozbielone beże stały się pewnego rodzaju wizytówką stylu new nordic. W najprostszym możliwym ujęciu jest to zupełnie nowe wcielenie skandynawskiego stylu, w którym szarość i biel ustępują miejsca kolorom ziemi. Warto wiedzieć, że bardzo istotną rolę będzie odgrywała przytulność. Osoby, które są zainteresowane urządzeniem beżowego salonu mogą zainspirować się wspomnianym trendem. Ponadto jego idealnym uzupełnieniem będą modne beżowe plakaty.

Salon z czarną ścianą

Należy mieć świadomość, że czerń jest nieoczywistym i pięknym kolorem. Barwa użyta we właściwych proporcjach umożliwia skorygować proporcje wnętrza, a także zbudować wrażenie głębi. Można w ten sposób nadać salonowi ekskluzywnego charakteru. Kolor nie jest oczywiście zarezerwowany dla przestronnych apartamentów. Doskonale zda egzamin w dwupokojowym mieszkaniu.

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności upewnienie się, czy powierzchnia, która ma być pomalowana, na pewno ma odpowiednie oświetlenie. W przeciwnym razie można uzyskać efekt zamkniętego pudełka. Świetnym rozwiązaniem będzie także wprowadzenie do aranżacji jasnych elementów. Doskonałymi przykładami mogą być białe meble czy dodatki.

kolory do salonu

Na jakie kolory do salonu warto się jeszcze zdecydować?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem zaczyna cieszyć się granat. Barwa przede wszystkim napawa spokojem. Kojarzy się z siłą, autorytetem, bezpieczeństwem i powagą. Jak wiadomo w tym kolorze utrzymane są nie tylko mundury marynarki wojennej, ale również galowe stroje uczniów.

Granatowy kolor będzie doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które są zainteresowane urządzeniem salonu, który będzie sprzyjał odpoczynkowi. Nie można jednak zapomnieć, że wspomniana barwa będzie pochłaniała bardzo dużo światła. Może sprawić ponure wrażenie w połączeniu z ciemnymi dodatkami i meblami. W celu uniknięcia tego efektu wystarczy przełamać ciemną paletę jasnym kolorem.

Z kolei błękit nie musi otaczać tylko łóżka. Warto wiedzieć, że obecnie na topie są jego złamane i przybrudzone odcienie. Prezentują się bowiem nie tylko romantycznie, ale również lekko. Godny uwagi jest fakt, że błękit można połączyć z beżem, brązem czy pudrowym różem.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jasne odcienie niebieskiego koloru w żaden sposób nie będą męczyły wzroku. Są w stanie optycznie powiększyć salon. Ponadto doskonale sprawdzą się, jako baza do mebli czy dodatków w wyrazistych kolorach. Większości osobom błękit kojarzy się z letnim bezchmurnym niebem.

Redakcja domplusdom.pl