Jaki powinien być osuszacz sprężonego powietrza?

W procesie produkcyjnym użycie odpowiednich urządzeń pozwala zwiększyć jego efektywność. Decydując się na osuszacz sprężonego powietrza, często można zapobiec niepożądanym kosztom. Wynika to z możliwości skutecznego usuwania nadmiaru wilgoci w przestrzeniach użytkowych. Natomiast dla uzyskania odpowiedniego efektu trzeba zdecydować się na dopasowane osuszacze sprężonego powietrza. W tym celu konieczne jest ustalenie potrzeb występujących w zakładach przemysłowych. Niezbędne jest określenie ilości powietrza, które ma być poddane procesowi osuszania. Analizie trzeba poddać także wielkość przepływu powietrza w danym układzie. Równocześnie osuszacze sprężonego powietrza muszą zapewnić uzyskanie optymalnej wilgotności dla optymalnego funkcjonowania urządzeń elektrycznych czy pneumatycznych.

Co brać pod uwagę przy wyborze osuszaczy powietrza?

Kluczowe jest ustalenie parametrów, które powinien mieć dobry osuszacz sprężonego powietrza. Pozwala to zdecydować się takie urządzenie, które spełni swoją rolę przy intensywnej pracy w zakładzie przemysłowym. Jednym z kluczowych parametrów osuszacza sprężonego powietrza jest wydajność. Określana jest ona na podstawie ilości wilgoci, które urządzenie może pobrać ze sprężonego powietrza. Innym sposobem wyliczenia tego parametru jest ustalenie ilości osuszonego przez osuszacze powietrza w danej jednostce czasu. Równocześnie na wydajność będą wpływać także warunki pracy kompresora. W im lepszych miejscach pracują osuszacze sprężonego powietrza, tym realizowana praca będzie bardziej efektywna. Z tego powodu trzeba ustalić, jak zamierza się używać takiego urządzenia. Następnie można wyselekcjonować odpowiednie rodzaje i modele osuszaczy sprężonego powietrza.

Jakie osuszacz sprężonego powietrza można wybrać?

W zależności od sposobu użytkowania można zdecydować się na osuszacze sprężonego powietrza typu membranowego, chłodniczego, przemysłowego. Wersje ziębnicze są uniwersalne. Równocześnie pobierają mało energii. Największą wydajność zapewni adsorpcyjny osuszacz sprężonego powietrza. Z tego powodu znajdują swoje zastosowanie w warunkach przemysłowych, gdzie realizowane są zadania na dużą skalę. Z membranowych osuszaczy sprężonego powietrza korzystają poszukujący alternatyw wobec dwóch innych rodzajów urządzeń. Zaletą takich urządzeń jest przede wszystkim to, że występują w szerokim zakresie rozmiarów. Pozwala to zdecydować się na takie, które są proste i małe. Takie urządzenia są w stanie dobrze pracować przede wszystkim z niewielkimi zbiornikami osuszonego powietrza.

Redakcja domplusdom.pl