Czy budowa kominka w domu jednorodzinnym wymaga uwzględnienia tego w projekcie domu?

Kto z nas nie marzy o spędzaniu jesiennych i zimowych wieczorów, siedząc przed rozpalonym kominkiem? Swoje plany możemy łatwo zrealizować, montując wybrane zamknięte palenisko już na etapie budowy. Instalację kominka powinniśmy uwzględnić już na etapie zakupu lub adaptacji gotowego projektu. Jaki typ paleniska najlepiej sprawdzi się w salonie oraz dlaczego umieszczenie go w dokumentacji projektowej jest tak istotne?

Jaki kominek wybrać do domu?

Osoby zainteresowane posiadaniem kominka zazwyczaj są na niego zdecydowane już na etapie planowania budowy. Nowoczesne, zamknięte palenisko doskonale komponuje się z każdą aranżacją wnętrza oraz umożliwia przyjemny relaks w blasku i cieple ognia w chłodniejsze dni. Modele z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza pozwalają dodatkowo na ogrzanie pomieszczeń w całym domu, co docenimy zwłaszcza w sezonie przejściowym lub przy wyjątkowo mroźnej aurze. W sprzedaży znajdziemy zróżnicowane wersje kominków o odmiennym wyglądzie, wymiarach, mocy czy funkcjonalności. Jeśli chcemy uniknąć budowy komina lub nie zdecydowaliśmy się na tradycyjne palenisko, możemy wybrać dekoracyjne urządzenie na prąd z imitacją żarzących się polan bądź biokominek na alkohol etylowy.

Czy kominek w domu wymaga uwzględnienia w projekcie?

Jeżeli zależy nam na posiadaniu prawdziwego kominka w salonie, weźmy pod uwagę projekty domów, w których takie rozwiązanie zostało odgórnie zaplanowane i ujęte w dokumentacji. Jest to istotne z uwagi na fakt, iż ciężki komin ceramiczny lub ceglany odprowadzający dym z paleniska wymaga osadzenia na solidnym fundamencie. W naszym kraju musi on znajdować się poniżej strefy przemarzania gruntu, czyli na głębokości 80-140 cm, zależnie od rejonu Polski.

Ważna jest moc wkładu kominkowego – w przypadku modeli powyżej 10 kW niezbędne będzie optymalne dopasowanie średnicy przewodu dymowego, uwzględniające również jego długość. Co więcej, w pomieszczeniu z kominkiem musi znaleźć się sprawnie działająca wentylacja – czy to grawitacyjna, czy nawiewno-wywiewna. Dodatkowo wskazane jest zapewnienie dostępu świeżego powietrza do kominka z zewnątrz, które najlepiej dostarczać rurą umieszczoną pod podłogą.

Wszystkie te elementy najłatwiej zamontować jeszcze na etapie budowy. Z tego względu najlepiej wybrać gotowy projekt z kominkiem. Jeśli wybierzemy projekt bez kominka, architekta podczas wykonywania adaptacji, może zaprojektować go i nanieść na odpowiednie rysunki. Jeśli zapomnimy uwzględnić kominka w dokumentacji, pozostanie nam budowa zewnętrznego komina ze stali bądź używanie biokominka, który nie wymaga przygotowania instalacji odprowadzającej dym.

Co istotne, budowa kominka z wkładem wraz z wykonaniem zewnętrznego komina stanowi zmianę projektu budowlanego istniejącego już domu jednorodzinnego, w związku z czym niezbędne jest sporządzenie projektu budowlanego zamierzonej inwestycji wraz z opinią kominiarską oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby więc do minimum ograniczyć niezbędne formalności związane z takim przedsięwzięciem, najlepiej od razu przed rozpoczęciem budowy zdecydować się na projekt ze strony https://projekty.muratordom.pl, w której uwzględniono już obecność kominka.

Planujemy budowę domu, w którym chcielibyśmy posiadać klasyczny kominek? Koniecznie uwzględnijmy umieszczenie takiego paleniska w projekcie budowlanym. Dzięki temu już na etapie realizacji inwestycji będziemy mogli przygotować elementy niezbędne do eksploatacji kominka, czyli solidny fundament pod komin, doprowadzenie powietrza pod palenisko czy wentylację. Takie działanie uchroni nas również przed obowiązkiem dopełniania dodatkowych formalności, które czekałyby nas w sytuacji montażu kominka w już użytkowanym obiekcie mieszkalnym.

Zdjęcie: Projekt domu M255b/1 – Serdeczny – wariant V z kolekcji Murator, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: MURATOR – nowoczesne projekty domów – projekty.muratordom.pl

Redakcja domplusdom.pl