Styl hygge we wnętrzach – czym się wyróżnia?

Szukasz stylu aranżacji wnętrz, który tworzy przytulne i domowe przestrzenie? Sprawdź styl hygge, który jest jednym z ostatnich hitów. Czym dokładnie jest hygge? Jak urządza się przestrzenie w tym właśnie stylu? Oto najważniejsze informacje!

Czym jest hygge?

Aby zrozumieć, czym jest hygge, trzeba bliżej przyjrzeć się Danii, ponieważ to właśnie z tego kraju wywodzi się pojęcie hygge oraz sam styl aranżacji wnętrz opisywany tym terminem.

Zgodnie z danymi Światowego Raportu Szczęścia ONZ Duńczycy są jedną z najszczęśliwszych nacji. Za co odpowiada tak wysoka pozycja Danii w raporcie? Wielu wskazuje, że to właśnie hygge, czyli styl życia skoncentrowany na spokoju, błogości, przytulności, beztrosce, braku pośpiechu.

Jednym z ważnych elementów stylu życia hygge jest odpowiednia aranżacja wnętrz, która pozwala na tworzenie przestrzeni zachęcających do komfortowego wypoczynku w domowym zaciszu.

Styl hygge

Styl hygge – podstawowe zasady

Aby stworzyć wnętrze w stylu hygge, konieczne jest podążanie za kilkoma ważnymi zasadami. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

1. Naturalne materiały
W pomieszczeniach w stylu hygge dominują naturalne materiały. Są to głównie lite drewno, ceramika, przytulne tkaniny, skóry, czyli materiały przyjazne dla człowieka i dla środowiska.

2. Meble
Hygge to meble wykonane z drewna lub jego tańszej imitacji, które najczęściej są jasne i ustawione tak, aby nie przytłaczały nadmiernie wnętrz.

3. Światło
We wnętrzach w stylu hygge bardzo duże znaczenie ma odpowiednie światło. Nacisk kładzie się na różne jego źródła – lampy wiszące, ścienne, stojące, a także oświetlenie dekoracyjne, na przykład girlandy świetlne i świece. Światło koniecznie musi mieć ciepły odcień.

4. Natura
Aranżacje w stylu hygge są pełne roślin, które potrafią zapewnić komfort obcowania z naturą nawet w centrum miasta. We wnętrzach dominują przede wszystkim kwiaty doniczkowe, ale również dekoracje jak wianki, gałązki drzew.

5. Kolory
Wnętrza hygge wykorzystują jasne kolory, które pozwalają na ich optyczne powiększenie i poprawę humoru, ponieważ w krajach północnej Europy, gdzie styl ten jest popularny, przez dużą część roku panuje mrok. Poza bielą używane są kolory jak kremowy, beżowy, jasnoszary.

W kwestii charakterystycznych elementów w stylu hygge wnętrza są bardzo podobne do stylu skandynawskiego, lecz warto wskazać, że efekt przytulności można uzyskać także innych wnętrzach – boho, loft, nowoczesnych.

Jakie wnętrza można urządzić w stylu hygge?

Hygge w aranżacji wnętrz ma uniwersalne zastosowanie. Zasady tego stylu można zastosować praktycznie w każdym domu i mieszkaniu, niezależnie od jego wielkości.

W stylu hygge można urządzić:
– salon
– sypialnię
– kuchnię
– łazienkę
– pokój dziecka
– przedpokój

Ze względu na stosowanie jasnych kolorów styl hygge polecany jest także do małych przestrzeni, ponieważ pozwala na ich optyczne powiększenie. Dzięki temu sprawdzi się w kawalerkach lub mniejszych pokojach – kuchniach, łazienkach, salonach.

styl hygge

Styl Hygge – niezbędne elementy wyposażenia wnętrza

Gdy chcesz urządzić wnętrze w stylu hygge, dobierz do niego elementy, które pozwolą na wykreowanie w nim efektu modnej przytulności.

Koce i poduszki
Aby we wnętrzu w stylu hygge wypoczywało się komfortowo, warto zdecydować się na wyposażenie go w przytulne koce i poduszki, które zachęcają do relaksu. Do wyboru jest wiele stylowych propozycji, na przykład modne poduszki w stylu boho, koce jak robione na drutach.

Kwiaty doniczkowe
By wnętrza w stylu hygge wyglądały jeszcze piękniej, udekoruj je za pomocą kwiatów doniczkowych.

Świece
Jednym z charakterystycznych elementów wnętrz hygge są świece. Tworzą one klimatyczną atmosferę i mogą być atrakcyjną dekoracją. Do wyboru są świece bryłowe, ozdobne świece w szklanych słojach czy świece zapachowe.

Ceramika
We wnętrzach w stylu hygge świetnie wyglądają ceramiczne elementy – naczynia, wazony, osłonki doniczek.

Duży stół drewniany
We wnętrzu w stylu hygge znakomicie będzie wyglądać duży stół z naturalnego drewna. Przyda się podczas rodzinnych spotkań, ale także do pracy.

Lampa wisząca
Aby stworzyć w salonie lub w jadalni stylową aranżację, warto także wybrać lampę wiszącą, która jest nisko podwieszona nad stołem. Dzięki temu daje przytulny i modny efekt.

Redakcja domplusdom.pl