Opaski wokół domu

Opaski wokół domu często oprócz funkcji dekoracyjnej, estetycznej i ozdobnej, pełnią dziś przede wszystkim funkcję ochronną dla elewacji dolnych partii budynków. Połączenie zatem tych dwóch elementów dekoracyjnego i praktycznego, daje dodatkowe i bardzo estetyczne możliwości zwieńczenia wykonania wykończenia budynku.
Opaski wokół domu mogą zostać wykonane z różnorakich materiałów, z czego na pierwszy plan wybijają się te z kostki brukowej, granitowej, żwiru lub grysu. Najlepiej byłoby, aby nasz wybór determinowany był ogólnym stylem wykończenia terenu wokół budynku, tak aby stworzyć harmonijną i elegancką całość.
Funkcja ochronna z kolei odnosi się przede wszystkim do wykonania pokrycia stanowiącego złączenie pasa terenu wokół budynku, na styku z jego ścianami, co zapewni z kolei warstwę ochronną, odporną na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i będzie zapobiegać długotrwałemu zawilgoceniu dolnej części murów.
Jak zatem ugryźć temat wykonania opaski wokół domu?
Przede wszystkim należy unikać wykonywania jednolitej betonowej wylewki, co gorsza, pokrytej dekoracyjnymi płytkami ceramicznymi. Takie rozwiązanie nie spełni swojej funkcji użytkowej i ochronnej, utrudniać będzie też odprowadzanie wody, a dodatkowo pod wpływem mrozu i opadania gruntu może dojść do zniszczenia tejże opaski.
Optymalnym rozwiązaniem jest zatem właśnie ułożenie opaski wokół domu z wspomnianych wcześniej kostek, co zapewni ich trwałość na przestrzeni wielu lat.
W planowanym projekcie wykonania opaski wokół domu koniecznie trzeba też uwzględnić sposób odprowadzania wody rurami spustowymi spod opaski wokół domu. Na koniec warto uwzględnić elementy dekoracyjne, posiać trawę i rośliny płożące, które dodatkowo zabezpieczą podłoże przez wnikaniem wody do jego głębszych warstw.

glass-land.pl

Redakcja domplusdom.pl