Jonizator powietrza – jaki warto kupić?

Jonizator powietrza to urządzenie, które jeszcze stosunkowo rzadko można spotkać w domach. Na szczęście, coraz większa liczba ludzi decyduje się na jego zakup. Urządzenia tego typu szczególnie przydatne mogą okazać się w biurach i domach, gdzie na co dzień użytkuje się dużo urządzeń elektronicznych.

Jonizator powietrza to urządzenie, które emituje jony o ładunku ujemnym. Jego zadaniem jest głównie poprawa jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Przydaje się wszędzie tam, gdzie urządzenia elektroniczne powodują występowanie w powietrzu nadmiaru jonów dodatnich. Ich wysoka zawartość w powietrzu ma negatywny wpływ na ludzkie samopoczucie. Dlatego stosowanie jonizatora powietrza jest tak ważne.

Jak dokładnie działa jonizator powietrza?

Jonizacja powietrza jest niczym innym, niż procesem uzupełniania ładunku jonów ujemnych w powietrzu. Tym samym redukuje się negatywne jony dodatnie. Dominacja jonów ujemnych daje wrażenie rześkości i świeżości powietrza. W pobliżu domowej i biurowej elektroniki zawartość jonów w powietrzu jest niekorzystna dla człowieka, ponieważ odczuć w nim można wyraźną dominację jonów dodatnich. Wiąże się ona z dyskomfortem przebywających w pomieszczeniu osób, ma wpływ na przykre dolegliwości ze strony układu oddechowego, jest przyczyną osłabienia i zmęczenia, bólu głowy oraz kłopotów z koncentracją. Wysoka zawartość w powietrzu jonów dodatnich może także nasilać objawy alergii oraz wpływać na problemy ze snem. Te wszystkie przykre objawy można całkowicie wyeliminować poprzez zakup jonizatora powietrza, który wzbogaci powietrze o korzystne dla ludzkiego samopoczucia jony ujemne.

Jonizacja powietrza polega na uwalnianiu jonów ujemnych i zmniejszeniu zawartości jonów dodatnich w powietrzu. Aby proces ten przebiegł prawidłowo i sprawnie, niezbędny jest zakup odpowiedniego jonizatora. Jeśli chodzi o jonizator powietrza opinie o tym urządzeniu są bardzo różne, jednak zdecydowanie większość osób poleca jego zakup.

jonizator powietrza

Jakie jonizatory powietrza można kupić w sklepach?

Klasyczne jonizatory aby emitować jony ujemne, wykorzystują wysokie napięcie elektryczne. Wadą tego typu urządzenia jest jednak fakt emisji przez nie niewielkich ilości ozonu oraz tlenku azotu. Są one niekorzystne dla człowieka przy dużym stężeniu. Dlatego o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem jest zakup jonizatora termoemisyjnego, który emituje jony ujemne z rozgrzanego metalu. Tego typu urządzenie nie emituje równocześnie ozony i tlenki azotu. Jest ono uznawane za o wiele bardziej korzystne dla ludzkiego zdrowia.

Każdy człowiek może potwierdzić, że powietrze po burzy lub nad morzem jest szczególnie rześkie. Aby uzyskać podobny efekt w domu, należy kupić jonizator powietrza.

Bardzo wpływa to na panujący w pomieszczeniach klimat, dodaje energii i poprawia funkcjonowanie organizmu. Jonizatory emitują jony,które są niemal identyczne jak te występujące w naturze. Są to urządzenia niesamowicie proste w obsłudze, a ich obsługa ogranicza się jedynie do regularnego czyszczenia.

Osoby, które nie chcą kupować typowego jonizatora, mogą zdecydować się na zakup oczyszczacza powietrza, który posiada tą funkcję. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że są to nieco droższe urządzenia, a ich konstrukcja jest o wiele bardziej skomplikowana.

jonizacja powietrza

Na co zwrócić uwagę przy zakupie jonizatora powietrza?

Aby jonizacja powietrza przebiegała sprawnie i była przeprowadzona we właściwy sposób, należy kupić odpowiedni jonizator powietrza.

Dobrze jest wybrać urządzenie pochodzące od znanego producenta, który cieszy się zaufaniem klientów i pozytywnymi opiniami. Urządzenia znanych marek zazwyczaj oferują lepsze parametry, przez co są chętniej i częściej wybierane. Jeśli chodzi o koszt zakupu jonizatora, to będzie on zależny od ilości posiadanych przez urządzenie funkcji, rodzaju urządzenia oraz jego wydajności.

Klasyczne jonizatory są nieco tańsze niż jonizatory termoemisyjne. Klasyczne jonizatory emitują do powietrza substancje, które w nadmiarze mają negatywny wpływ na samopoczucie.

Trzeba także zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Niewielki jonizator może nie sprawdzić się w dużym pokoju, z kolei kupno urządzenia o wysokiej wydajności może okazać się zbędnym wydatkiem, jeśli chodzi o niewielkie pomieszczenia. Każdy oferowany w sklepie jonizator powinien posiadać także odpowiednie atesty, które oznaczają, że wybrane urządzenie może być sprzedawane na rynku europejskim. Klient zyskuje wtedy pewność, że wybrany model jonizatora nie emituje szkodliwych substancji oraz jest dla niego bezpieczny.

Ci, którzy nie wiedzą, na jaki jonizator powietrza się zdecydować, zawsze mogą zasięgnąć opinii innych klientów. Dlatego zawsze warto poszukać na internecie różnego rodzaju recenzji oraz ocen. Warto jednak podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności, ponieważ treści zamieszczone w sieci nie zawsze zgodne są z prawdą.

Redakcja domplusdom.pl