Jaki odkurzacz jest najlepszy?

Odkurzacz jest elementem wyposażenia, który jest niezbędny w każdym domu. Pomaga w utrzymaniu czystości, a szczególnie pomocny jest wtedy, kiedy w domu znajdują się małe dzieci i zwierzęta. Klasyczne, głośne odkurzacze są coraz mniej popularne. Obecnie najczęściej w domach można spotkać odkurzacze pionowe, które są niezwykle wygodne podczas codziennych porządków. 

1. Odkurzacz – dlaczego warto?

2. Ssawka podłogowa w odkurzaczu

3. Odkurzacze bezworkowe a workowe – różnice

Odkurzacz – dlaczego warto?

Nadal można spotkać osoby, które na co dzień nie korzystają z odkurzacza. Najczęściej używają dużej szczotki do zachowania codziennej czystości. Jednak nawet wysokiej jakości szczotka nie jest w stanie dokładnie zebrać wszystkich niewielkich śmieci z podłogi, a tym bardziej nie może poradzić sobie z sierścią. Odkurzacz, a szczególnie odkurzacz ręczny pomaga dokładnie wyczyścić każdą powierzchnię. Tam, gdzie normalny odkurzacz nie sięgnie, szczotka szczelinowa sobie poradzi, zostawiając podłogę oraz meble bez kurzu. Zakurzona podłoga jest często powodem występowania kurzu na meblach. Kurz z podłogi unosi się podczas chodzenia oraz osiada na meblach. Można tego uniknąć odkurzając co dwa do trzech dni, w zależności od potrzeb oraz wielkości domu. 

Odkurzacze pionowe

Odkurzacze pionowe, takie jak Samsung Jet 90 są doceniane przez coraz większą liczbę osób. Ich niewielkie wymiary oraz ciężar sprawiają, że można nimi swobodnie operować. Można je również bez trudu przenosić pomiędzy pomieszczeniami, a nawet piętrami. Dzięki temu sprawdzają się nie tylko w jednopoziomowych domkach lub mieszkaniach, ale również w tych z zabudowanym piętrem. Można zachować czystość w całym domu bez konieczności dźwigania ciężkiego odkurzacza. 

Odkurzacze pionowe są najczęściej bezprzewodowe. Ładuje się je za pomocą specjalnego kabla lub na stacji ładowania, a następnie można korzystać z odkurzacza bez kabla. Podnosi to znacznie komfort użytkowania oraz sprawia, że odkurzanie staje się przyjemnością. Żadne kable nie plączą się, dzięki temu można spokojnie odkurzyć we wszystkich zakamarkach. Dodatkowo brak kabla sprawia, że nie jesteśmy ograniczeni przez jego długość. Jest to niepraktyczne, ponieważ wymaga częstego przepinania pomiędzy gniazdkami. Często do takiego sprzętu dołączony jest niewielki ręczny odkurzacz bezprzewodowy. Najczęściej jest również w komplecie ssawka szczelinowa krótka. Ich zadaniem jest dokładne czyszczenie mebli, w tym kanapy, z zabrudzeń oraz drobnego kurzu czy sierści. Niewielki rozmiar oraz regulacja mocy ssania powodują, że wszystkie powierzchnie można wyczyścić bardzo dokładnie. 

Ssawka podłogowa w odkurzaczu 

Podłogowa ssawka może przyjmować rozmaite kształty. Może to być szczotka okrągła, szczotka płaska lub do prania mała ssawka. Do każdej z nich jest dołączona rura teleskopowa, która ma za zadanie połączyć odkurzacz ze szczotką. W niektórych modelach znajduje się przede wszystkim szczotka uniwersalna, którą można czyścić wiele powierzchni. Nie jest ona jedynie odpowiednia do prania tapicerki, gdzie należy skorzystać ze specjalnie do tego celu przygotowanej szczotki. 

Odkurzacze bezworkowe a workowe – różnice

Odkurzacze workowe posiadają w swojej konstrukcji worek, do którego zbierane są nieczystości z podłogi. Należy wymieniać worek, w zależności od potrzeb. Obecnie można dostać zarówno worki jednorazowe, które wyrzuca się do kosza na śmieci razem z zawartością jak i worki wielokrotnego użytku, które opróżnia się po ich zapełnieniu i zakłada ponownie. Jest to pewien ukłon w stronę ekologii, aby wytwarzać mniejszą ilość niepotrzebnych śmieci. Kolejnym etapem polepszania jakości produktów oraz zmniejszania ilości śmieci jest odkurzacz bezworkowy. Nie posiada on worka, do którego są zbierana śmieci oraz kurz, a pojemnik plastikowy. Jest to element odkurzacza, połączony bezpośrednio z rurą. To do niego trafiają wszystkie śmieci. Wystarczy go opróżnić do kosza. W ten sposób nie produkujemy żadnych dodatkowych śmieci, które mogą zanieczyszczać środowisko. Taki odkurzacz nie wymaga również dodatkowych nakładów finansowych podczas użytkowania, w przeciwieństwie do takiego który potrzebuje worka. Przykładem odkurzacza bezworkowego jest Samsung Jet 75, który jest niewielkim odkurzaczem bezprzewodowym. Posiada on specjalny pojemnik, w którym zbiera się kurz. Te pojemniki należy regularnie opróżniać, podobnie jak worki.

Odkurzacz jest niezbędnym elementem wyposażenia domu, bez którego wiele rodzin nie wyobraża sobie codziennych porządków. Odpowiednio dobrany pomaga w zachowaniu czystości, jednocześnie nie wymagając dodatkowych dużych nakładów pieniężnych. Dobrej jakości odkurzacze bezprzewodowe mogą bez problemu odkurzyć cały dwupoziomowy dom, bez konieczności ponownego ładowania. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz siły, jakich wymagałoby noszenie dużego odkurzacza po schodach. Najnowsze odkurzacze są również wyposażone w specjalne pojemniki, w których magazynuje się kurz. W ten sposób są bardziej ekologiczne, ponieważ nie produkujemy dodatkowych śmieci w postaci worków do odkurzaczy. 

Redakcja domplusdom.pl