Tapeta na klatce schodowej – nietuzinkowa aranżacja

Klatka schodowa w budynku wielorodzinnym lub w domku jednorodzinnym to przestrzeń, na którą wiele osób nie ma pomysłu. A przecież jest to bardzo ważne pomieszczenie, które powinno być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne, ale także stylowe i designerskie. Dlatego świetnym pomysłem jest tapeta na klatkę schodową. Tapeta na klatce schodowej – jaką wybrać?

Klatka schodowa – co zamiast farby na ścianę?

Każdy aranżacją klatki schodowej przy budowie domu lub renowacji starego budynku zajmuje się na samym końcu. Oczywiście związane jest to z faktem, że jest to korytarz, który nie pełni znaczącej funkcji. Jest to jedynie przestrzeń, która służy do przemieszczenia się z jednego piętra na drugie. Ale czy to oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z pomysłowego wykończenia tej przestrzeni? Oczywiście, że nie! Świetnym rozwiązaniem zamiast malowania ścian jest tapeta na klatce schodowej. Jest to ekstrawaganckie rozwiązanie, które może całkowicie zmienić oblicze korytarza i całego domu.

Tapeta na klatce schodowej

Tapety na klatkę schodową to świetna ochrona ściany!

Położenie tapety na ścianie sprawi, że korytarz będzie wyglądać niesamowicie. Ale to nie jedyny plus tapety na klatkę schodową. Jest to także świetna ochrona. Odpowiednio dobrana tapeta nie tylko ożywi ścianę, ale także zabezpieczy ją przed zadrapaniami. Jest to także znakomity pomysł w przypadku, gdy ściana posiada delikatne nierówności. Tapeta doskonale sobie poradzi w zakamuflowaniu ich. Oczywiście wybierając tapetę na korytarz należy pamiętać, aby wybrać model odporny na szorowanie. Wiadomo, że jest to miejsce, które dość szybko się brudzi. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór tapety winylowej, która posiada podkład z flizeliny. Dzięki takiemu materiałowi można bez problemu ukryć niedoskonałości ściany i cieszyć się przez wiele lat piękną klatką schodową.

Tapeta na klatce schodowej – jaką wybrać?

Przede wszystkim przed zakupem tapety należy dokładnie przeliczyć metraż, na którym ma być położona tapeta. Jeśli na ścianie znajdują się okna lub drzwi, to nie należy ich odliczać. Każdy zapas tapety się przyda, szczególnie jeśli tapeta posiada wzory, które trzeba ze sobą spasować. Oczywiście należy wybrać tapetę, która jest odporna na zarysowania i łatwo zmywalna lub plamoodporna. Musi to być materiał solidny i wytrzymały, aby był odporny na wszelakie uderzenia. Oczywiście tapeta musi także pasować do aranżacji całego pomieszczenia. Dlatego wybierając wzór należy pomyśleć o tym, z czego wykonane są schody oraz z jakimi innymi ścianami będzie miała styczność tapeta. Do małego korytarza warto wybrać tapetę, która ma większe wzory, a do dużego drobniejsze. Jeśli klatka schodowa jest wąska i mała, to najlepiej sprawdzą się tapety w jasnych odcieniach.

kolory na klatce schodowej

Tapeta na klatce schodowej – jak ją dopasować?

Tapeta na klatce schodowej to oryginalny i nowoczesny pomysł. Wybierając tapetę należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim wzór powinien współgrać ze stylem panującym w całym domu. Jeśli dom urządzony jest w nowoczesnym stylu, to tapeta z motywem leśnym nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Istotną rzeczą jest także to, z jakiej odległości będzie się patrzeć na tapetę. Jeśli klatka schodowa jest duża i przestrzenna lub połączona z innym pomieszczeniem, to można kombinować i wybierać spośród wszystkich wzorów. Jeśli natomiast korytarz jest wąski i malutki, to tapeta powinna być jasna i delikatna. Używając dobrze dobranej tapety, można optycznie poprawić proporcje klatki schodowej. Z racji tego, że wybór różnych modeli jest olbrzymi, to można na klatce schodowej stworzyć niepowtarzalny klimat.

Redakcja domplusdom.pl