Rośliny we wnętrzach – jakie sprawdzą się najlepiej?

Nie ulega wątpliwości, że rośliny w mieszkaniu to niemal obowiązek. Najczęściej stawia się je w salonie, sypialni, jadalni czy kuchni. Można także uatrakcyjnić nimi wygląd innych pokoi pod warunkiem, że zamontowane zostało tam okno. Tylko w ten sposób będą one miały dostęp do światła i przede wszystkim świeżego powietrza. Jak doskonale wiadomo, rośliny odgrywają także istotną rolę, gdyż nawilżają powietrze. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że są znacznie atrakcyjniejsze od tych sztucznych. Zdecydowanie warto więc dowiedzieć się, na jakie rośliny można postawić jeśli chodzi o wnętrze. Oczywiście, nie każdy gatunek będzie nadawał się do hodowli w zaciszu własnego domu. Niektóre niestety można pielęgnować tylko w ogrodzie.

Rośliny do wnętrz – cieniolubne

Rośliny cieniolubne są doskonałym wystrojem każdego mieszkania. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet one raz na jakiś czas potrzebują dostępu do światła. Tyczy się to oczywiście niemal każdej rośliny. Należy pamiętać, że jedne potrzebują go więcej, inne zaś zdecydowanie mniej. Przykładem rośliny cieniolubnej jest chociażby monstera, która posiada dziurawe liście. Równie często w polskich domach spotyka się różnego rodzaju paprocie. Warto zdawać sobie sprawę, że rośliny te najlepiej sprawdzają się w sypialni i łazience. Zupełnie inną propozycją pod względem wizualnym jest kalatea. Niestety trzeba liczyć się z tym, że ma ona wygórowane wymagania. Potrzebuje przede wszystkim dużej wilgotności powietrza, co nie zawsze jest oczywiście możliwe. Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszy się także tzw. skrzydłokwiat. Co ciekawe, bardzo szybko się rozrasta i pasuje niemal do każdego wnętrza. Właśnie dlatego przyciąga uwagę wszystkich gości. Najpopularniejszym przykładem rośliny cieniolubnej jest storczyk. Obecnie znajduje się on już w każdym polskim domu. Liczba gatunków i odmian jest tak duża, że nie da się ich zliczyć. Mimo wszystko jednak roślina ta zawsze świetnie się prezentuje.

rośliny do domu

Światłolubne rośliny we wnętrzach

Należy zdawać sobie sprawę, że nawet rośliny światłolubne nie mogą stać w zbyt ostrym słońcu. Jednym z przykładów jest chociażby sama wężownica. Co ciekawe, roślina ta dla wielu osób ma ogromne znaczenie, gdyż oprócz funkcji dekoracyjnej spełnia jeszcze jedno zadanie – oczyszcza powietrze. Dosyć dużą popularnością cieszy się także maranta. Ogromną uwagę przyciąga samymi liśćmi, które są bardzo nietypowe. Ciekawą opcją wydają się być także różnego rodzaju oplątwy, jednak jest to rozwiązanie raczej dla nielicznych. Rośliny te wyglądają dosyć specyficznie, dlatego też nie każdy decyduje się na ich posiadanie. Zazwyczaj pasują one raczej do modernistycznych wnętrz, w których sprawdzają się właśnie tego typu rozwiązania.

Zupełnie inne propozycje

Jednym z przykładów zupełnie innej rośliny jest juka gwatemalska. To gatunek, który pomimo upływu tak wielu lat wciąż cieszy się dosyć dużą popularnością. Sprawdza się ona głównie w salonach. Trzeba zdawać sobie też sprawę, że pasuje raczej do większych wnętrz, gdyż może osiągać naprawdę pokaźne rozmiary. Świetnym rozwiązaniem jest także figowiec. Wyróżnia się w tym przypadku naprawdę wiele gatunków. Jednym z popularniejszych w ostatnim czasie jest zdecydowanie fikus lirolistny. Figowiec to nietypowa roślina – charakteryzuje się długimi, wąskimi liśćmi. Znakomicie nadaje się do nowoczesnych wnętrz i biur. Coraz więcej osób hoduje w swoich domach także begonię plamistą. Wyróżnia się przede wszystkim asymetrycznymi liśćmi. Od czasu do czas zakwita i wtedy sprawia jeszcze lepsze wrażenie. Zdecydowanie warto więc mieć ją w swoim domu. Jest tak piękna, że najlepiej byłoby postawić ją w takim miejscu w mieszkaniu, gdzie spędza się najwięcej czasu. Wtedy też będzie można nieustannie ją podziwiać.

Dosyć typowym rozwiązaniem wydaje się być także bluszcz. Tak naprawdę sprawdzi się on w każdym pomieszczeniu – nawet tym najciemniejszym, jak korytarz. Jest to możliwe, dzięki temu, iż wystarczy mu tak naprawdę minimalna ilość światła. Co ciekawe, cechuje się wysoką wytrzymałością i odpornością pod wieloma względami. Przykładowo, znosi niskie temperatury i rzadkie podlewanie. Właśnie dlatego każdy może mieć go w swoim domu. Nikt nie musi się obawiać, że nie sprosta temu zadaniu. Co ciekawe, bluszcz ma także wiele innych zalet. Usuwa z powietrza różne substancje szkodzące zdrowiu. Tak naprawdę akurat o nim można mówić w samych superlatywach. Co prawda, nie jest może najbardziej atrakcyjną rośliną pod względem estetycznym, jednak jak doskonale widać przynosi dużo innych korzyści.

rośliny we wnętrzu

Rośliny we wnętrzach – ogromny wybór

Nie da się ukryć, że wybór jest pod tym względem naprawdę ogromny. Trzeba także zdawać sobie oczywiście sprawę, że wszystkie wyżej wymienione rośliny są tylko przykładowymi. Istnieje wiele innych, które bez problemu można hodować właśnie w domu. Warto też w tym przypadku zastanowić się czy aby na pewno dana roślina pasuje do konkretnego wnętrza. Czasami zdarza się, że jakiś gatunek może zupełnie nie wpasowywać się do stylu pomieszczenia. Należy mieć również świadomość, że rośliny we wnętrzach potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Bez niej tak naprawdę długo nie przetrwają. Warto więc przy zakupie dowiedzieć się, jak o nią dbać. Trzeba także poszukać informacji odnośnie tego, czym dana roślina się charakteryzuje. W ten sposób już na starcie będzie można ją dobrze poznać. Tym samym wpłynie to w ogromnym stopniu na podniesienie kompetencji i lepsze zadbanie o nią. To z kolei przełoży się na znaczne uatrakcyjnienie wyglądu całego mieszkania.

Redakcja domplusdom.pl