Przewymiarowana pompa ciepła

Dawniej fachowcy dobierali kotły na paliwo stałe na podstawie swojej wiedzy oraz dostępnych urządzeń co powodowało montaż kotła o wyższej mocy niż w rzeczywistości jest potrzebny do domu, w tej sytuacji dochodziło do przewymiarowania kotła. Dzisiaj podczas podjęcia decyzji o zamontowaniu odpowiedniego źródła ciepła wybierana jest najczęściej pompa ciepła. W sytuacji niedoszacowania mocy pompy musimy podjąć decyzję o zmianie źródła ciepła lub przewymiarowanie obecnego źródła.

Mając niedowymiarowaną pompę narażamy nasz dom, zwłaszcza w okresie grzewczym, na niewystarczającą ilość ciepła, inaczej mówiąc na niedogrzane domu. Ta sytuacja ma też wpływ na zwiększenie kosztów eksploatacji poprzez dołożenie kolejnego źródła ciepła lub całkowitą zmianę całego systemu. 

Może dojść również do sytuacji gdzie system ogrzewania jest przewymiarowany. Do tej pory te sytuacje były najczęstszym zjawiskiem. Działo się tak w sytuacji gdy montowane były  kotły na paliwa stałe o 20 kW mocy większej niż było to potrzebne w gospodarstwie domowym. Wtedy zjawisko to było mało zauważalne ze względu na niską szczelność starego budownictwa. Obecnie duży nacisk kładzie się na energooszczędność, co za tym idzie szczelność budynków.

Czym jest przewymiarowanie pompy ciepła?

Większość firm, która do tej pory zajmowała się montażem tradycyjnych kopciuchów, zmieniła swoją działalność właśnie na montaż pomp ciepła. Niestety większość z tych firm, dalej na podstawie dotychczasowego doświadczenia montuje przewymiarowane urządzenia. 

Problemem przewymiarowania jest wyższy koszt zakupu urządzenia pompy ciepła. Inwestor przepłaca za niewykorzystaną moc urządzenia, szczególnie latem. Oczywiście w okresie zimowym taka pompa ciepła lepiej ogrzeje dom bez wykorzystywania swojej pełnej mocy, lecz gdy temperatura zewnętrzna wzrośnie to narażamy nasze urządzenie na przekroczenia zakresu regulacji mocy sprężarki. Takie sytuacje wpływają na pracę urządzenia, w konsekwencji może doprowadzić to do skrócenia żywotności pompy ciepła. Przy krótkich cyklach pracy sprężarka szybciej się zużywa. Żeby uniknąć takich konsekwencji, właściciele takich pomp będą zmuszeni do zamontowania dodatkowego zbiornika buforowego. Te rozwiązanie wiąże się również z koniecznością dofinansowania dopełniającego całą instalacje.

Przewymiarowanie mocy pompy ciepła – korzyści

Zdaniem Stanisława Glodnego z Panasonic Heating and Cooling przewymiarowanie pompy ciepła jest korzystne tylko w sytuacji gdy temperatura powietrza wynosiłaby około 0 stopni przez cały sezon grzewczy, a budynek znajdował by się w okolicy jeziora lub rzeki. W tej sytuacji zwiększa się udział procesu odladzania w działalności urządzenia, co jest korzyścią posiadania przewymiarowanej  pompy ciepła.

Błędny dobór urządzenia często przekłada się na podwyższone koszty inwestycji, złą pracę urządzenia, a w konsekwencji częste naprawy. Wymienione przykłady wskazują, że przewymiarowane pompy ciepła mimo wszystko nie przynosi oczekiwanych korzyści. Przed podjęciem decyzji o montażu tego źródła ciepła należy dokonać audytu energetycznego, który wskaże wyraźnie jakie jest zapotrzebowanie dla danego budynku. Warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej firmy montażowej, która ma doświadczenie przy doborze nowoczesnych rozwiązań. Sprawdź najnowszą ofertę na stronie https://www.oszomega.pl/sklep/kategoria-produktu/pompy-ciepla/ . 

Redakcja domplusdom.pl