Pomp obiegowych C.O.

Podział kotły gazowe przebiega przede wszystkim z uwagi na funkcję, którą wykonują w instalacjach, w których są zamontowane. Zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, stopnia zanieczyszczenia wody czy jej temperatury, powinniśmy zakupić inny jej rodzaj. Co warto wiedzieć o różnych modelach kotły gazowe? Do czego wykorzystywana jest pompa obiegowa centralnego ogrzewania i jakie ma zalety?

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – do czego służą?

Pompy cyrkulacyjne z kolei służą do wtłaczania wody do instalacji w celu wykorzystania jako wody użytkowej. Znaleźć możemy je w każdym miejscu, które potrzebuje ciepłej wody użytkowej, a więc przede wszystkim w zakładach przemysłowych, ale i gospodarstwach domowych. Pompy obiegowe natomiast wykorzystywane są w instalacjach systemów grzewczych i chłodzących, gdzie wymuszają obieg wody. Występujący przy nich skrót „c.o” oznacza właśnie centralne ogrzewanie. Jej zadaniem jest równomierne rozprowadzenie wody po ogrzewanym obiekcie tak, aby nie istniały znaczne różnice w temperaturze pomiędzy pomieszczeniami.

Inne przeznaczenie pomp obiegowych i cyrkulacyjnych

Różnice w przeznaczeniu pomp decydują między innymi o tym, że wykonywane są z różnych materiałów. Mimo podobnej konstrukcji pompa cyrkulacyjna w przeciwieństwie do kotłów gazowych C.O. powinna być wykonywana z materiałów odpornych na korozję. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na wykonywaną pracę są bardzo podatne na ten proces i muszą być uodpornione poprzez wykorzystanie trwalszych materiałów do ich produkcji, takich jak brąz. To istotna różnica, o której pamiętać musi każdy chcący utrzymać instalację w dobrym stanie. Zainstalowanie złego rodzaju pompy może prowadzić do dużych zniszczeń i uszkodzenia całej sieci, co jest bardzo długotrwałe i kosztowne w naprawie. Pompy obiegowe z kolei zazwyczaj wykonywane są z tańszych materiałów, takich jak żeliwo czy mosiądz. Z uwagi na to, że nie służą one do transportu wody użytkowej, nie muszą być silnie zabezpieczone. Dlatego do ich produkcji nie wykorzystuje się atestów, które obowiązkowo powinny znajdować się w pompach cyrkulacyjnych.

Pompa obiegowa C.O. i jej zalety

Zdecydowaną zaletą pompy obiegowej jest jej ekologiczność. To właśnie oszczędność energii, a co za tym idzie, pieniędzy, stoi za olbrzymią popularnością pompa obiegowa co. Cechuje ją bowiem znacznie mniejsze zużycie energii przy wykonywaniu takiej samej lub większej pracy niż konkurencyjne modele. Powoduje to także długoterminowe oszczędności na jej konserwacji i naprawach, a także mniejsze koszty użytkowania. Kolejną zaletą korzystania z pompy obiegowej jest jej ciche działanie.

Redakcja domplusdom.pl