Płyty gipsowe do systemów suchej zabudowy – zalety i zastosowanie

Płyty gipsowo-kartonowe są łatwym i wygodnym w zastosowaniu materiałem budowlanym. Dzięki swojej wielofunkcyjności są powszechnie wykorzystywane podczas licznych prac i to niezależnie od tego, w jakim budynku się one odbywają.

Płyty gipsowe pozwalają szybko wykończyć wnętrze domu, mieszkania, czy lokalu użytkowego.

Rodzaje płyt gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe są podzielone na różne rodzaje ze względu na zastosowanie.

Na rynku spotyka się standardowe, jak i specjalistyczne płyty g-k. Niektóre z nich to:

  • płyta zwykła/standardowa,
  • płyta wodoodporna,
  • płyta ognioodporna,
  • płyta gięta,
  • płyta wodo- i ognioodporna,
  • płyta odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • płyta zabezpieczająca przed promieniowaniem RTG,
  • płyta wyciszająca.

Zalety i zastosowanie płyt gipsowych

Zgodnie z wymienionymi powyżej przykładami płyt gipsowo-kartonowych można zauważyć, jak ogromna jest różnorodność ich wykorzystania. To właśnie ta uniwersalność jest ich główną zaletą. Niezależnie od tego, jaki efekt ma zostać osiągnięty i jaka ma być funkcja pomieszczenia, jest możliwość znalezienia właściwej płyty. Również mogą zostać użyte na wiele sposobów jako ściana, sufit, czy obudowa tych elementów.

Dodatkowo każdy rodzaj płyty gipsowej one swoje indywidualne zalety. Płyta ognioodporna jest sprawdzonym rozwiązaniem do pomieszczeń o podwyższonym ryzyku pożaru. Płyta wodoodporna pozwala na ochronę przed wilgocią, dzięki czemu można ją zastosować w łazienkach. Płyta RTG pomoże zabezpieczyć pomieszczenia szpitalne i laboratoryjne przed promieniowaniem. Wyciszające płyty zapewniają dobrą izolację akustyczną, z kolei gięte płyty są elastyczne i mogą tworzyć formy łuków. Dzięki płytom można więc stworzyć komfortowe oraz estetyczne pomieszczenia i to po zaledwie kilku godzinach prac budowlanych!

Więcej informacji o płytach gipsowych i suchej zabudowie znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/92298/plyty-g-k/.

Artykuł sponsorowany

Redakcja domplusdom.pl