Jak wybrać biurko dla dziecka?

Wyposażanie pokoju dziecięcego to naprawdę poważna i wymagająca sprawa. Określić trzeba nie tylko odpowiednie rozmieszczenie mebli, aby uzyskać w pokoju odpowiednio dużo miejsca dla malucha, lecz również trzeba właściwie dokonać wyboru poszczególnych rzeczy, które się w pokoju znajdą. Często największe wątpliwości u rodziców budzi to, jakie biurko dla dziecka powinno się kupić. Z jakiego powodu jet to tak ważny zakup, a także, na jakie konkretnie jego cechy powinno się zwracać największą uwagę?

Dlaczego biurka dla dzieci są tak ważne?

Zanim przejdzie się do tego, jak wybrać dobre biurko dla dziecka, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak właściwie powodu powinno się do tego przykładać jakąkolwiek uwagę? Czy nie wystarczy, że kupi się pierwsze lepsze biurko, które przecież jest tylko zwykłym blatem, na którym wystarczy położyć książki i zeszyty? Jak się okazuje, tak lekceważące podejście do tego zadania może mieć naprawę spore konsekwencje.
Podczas wybierania biurka dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na to, że maluch będzie przy nim spędzał często nawet kilka godzin dziennie. Wykorzystywane ono będzie nie tylko do nauki, lecz również do zabawy i realizowania różnego rodzaju pasji. Oznacza to, że biurko musi być koniecznie odpowiednio dopasowane do dziecka, a także tego co konkretnie będzie przy biurku realizowało.

biurko

Nie można także zapominać o tym, że biurko musi być dla dziecka bezpieczne. Oznacza to, że powinno być zrobione z dobrej jakości materiału.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że biurko dla dziecka powinno być dla niego atrakcyjne wizualnie. Postawienie w dziecięcym pokoju klasycznego biurowego szarego modelu, z pewnością nie zachęci malucha do zabawy i nauk przy nim.

Jak kupić idealne biurko dla dziecka?

Jak zatem widać, biurko dla malucha musi być pod wieloma względami wyjątkowe, aby spełniało swoje zadania. Powstaje więc pytanie, na jakie konkretne jego cechy należy zwrócić uwagę, aby je kupić?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o kupowane biurko, to określenie jego wymiarów. Nie może być ono ani za wysokie, ani tym bardziej za niskie. Warto zwracać uwagę na rozmiar biurka. Nie można także kupić biurka za małego. Małe biurko będzie powodowało zbyt mało miejsca na nim, a tym samym spory bałagan. Nie można także kupić modelu za dużego. Dziecko będzie musiało wtedy wstawać z fotela, aby sięgnąć po rzeczy ustawione w oddali biurka. Jak to wszystko jednak wygląda w szczegółach?

biurko dla dziecka

Podstawową sprawą związaną z wyborem biurka dla dziecka, jest poprawne określenie jego wysokości. Pamiętać że nie wystarczy samo regulowane krzesło. Wielu rodziców w ten właśnie sposób dobiera wysokość biurka, czyli kupuje np. model dla dorosłych i podwyższa dziecku krzesło — jest to ogromny błąd. Podobnie jak krzesło, biurko również musi być regulowane, tak aby rosło wraz z maluchem.

Znacznie łatwiej jest natomiast wybrać rozmiar biurka od strony jego szerokości. Przyjmuje się, że dla małego dziecka zdecydowanie najlepsze będzie biurko o wymiarach 50 × 70. Najlepszym biurkiem dla nastolatka będzie nieco większe, czyli 80 × 100.

To, co jest kluczowe podczas wybierania takiego biurka, to aby posiadało ono regulowany kąt pochylenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwoli lepiej dopasować pozycję blatu do danego dziecka. Przykładowo podczas rysowania poleca się znaczne pochylenie biurka. Pomocne to będzie także przy czytaniu czy też odrabianiu lekcji.

Redakcja domplusdom.pl