Jak przeprowadzić biały montaż w instalacji elektrycznej?

Biały montaż to zamontowanie w przygotowanych puszkach gniazdek i włączników oświetlenia. Praca nie jest specjalnie trudna i mając podstawowy miernik napięcia, śrubokręt i jakieś narzędzia do zdejmowania izolacji jesteśmy w stanie przeprowadzić ten proces samodzielnie. Na co zwrócić uwagę, by nie spowodować zwarcia podczas takich prac? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Dysponując odpowiednimi narzędziami, jesteśmy w stanie dość szybko zamontować gniazdka, ale pamiętajmy, że prąd może być bardzo niebezpieczny. Wszelkie prace przeprowadzamy więc, gdy napięcie jest odłączone. Najlepiej zrobić to wykorzystując bezpieczniki, ale przed dotknięciem kabli dla bezpieczeństwa powinniśmy sprawdzić napięcie za pomocą specjalnego miernika. Jego cena nie jest duża dlatego jeśli chcemy samodzielnie montować gniazdka, warto go kupić.

Po sprawdzeniu napięcia konieczne będzie pozbycie się części izolacji z końcówek kabli. Można to zrobić, wykorzystując ostry nożyk, ale zdecydowanie szybciej wykonamy swoją pracę, jeśli zaopatrzymy się w specjalne narzędzia do zdejmowania izolacji, takie jak np. https://ingar.pl/produkty/narzedzia-reczne/narzedzia-do-zdejmowania-izolcji,2,237. Takie „magiczne” szczypce kupić można za kilkadziesiąt złotych, a dzięki nim w kilka sekund pozbędziemy się nadmiaru izolacji i będziemy mogli przykręcić kable w specjalne gniazda.

Sam montaż nie jest trudny

W gniazdku elektrycznym występują przeważnie 3 przewody. Jeden to przewód fazowy, drugi ochronny a trzeci jest przewodem neutralnym. Każdy z kabli należy podłączyć w odpowiednie miejsce. W sklepach znaleźć można gniazdka elektryczne, które umożliwiają ich podłączenie poprzez wsunięcie kabla (samozacis) lub przykręcenie go niewielką śrubką. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale trzeba przyznać, że po poprawnym montażu jedno i drugie rozwiązanie sprawdza się dość dobrze i gwarantuje dobre działanie przez wiele lat.

Po podłączeniu gniazdka pozostaje go przykręcić do ściany. Pamiętajmy, by oprócz rozporowych mocowań używać też miejsca na wkręty w puszcze elektrycznej. Tylko połączenie na dwa sposoby sprawi, że gniazdka nie będą wypadać przy próbie wyciągania kabli. Jest to o tyle ważne, że poprawny montaż gniazdka elektrycznego to święty spokój na długie lata. Jeśli nie przyłożymy się do niego odpowiednio i nie wykorzystamy wszystkich dostępnych sposobów mocowania, może się zdarzyć, że po kilku miesiącach gniazdko zacznie wypadać, co jest nie tylko bardzo frustrujące, ale także niebezpieczne, szczególnie gdy w naszym domu mieszkają z nami małe dzieci.

Redakcja domplusdom.pl