Hotel dla owadów – jak przygotować go w swoim ogrodzie?

Hotel dla owadów to wielofunkcyjny domek, który można samodzielnie urządzić w swoim ogrodzie. Przypomina on niewielki, drewniany domek, który zapewnia owadom schronienie i pozwala im na budowę gniazd. owady chronią się w nim przed drapieżnikami, składają jaja lub uciekają przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Domek dla owadów można wykonać samemu bądź też zaopatrzyć się w sklepie w gotowy produkt.

Jak wykonać domek dla owadów?

Wykonanie hotelu dla owadów jest dziecinnie proste. Czasem może on przybrać formę związanych w pąk suchych, pustych w środku łodyg. O wiele lepiej jest jednak wypełnić odpowiednią konstrukcję elementami pochodzenia naturalnego.

Konstrukcja domku może przypominać nieco skrzynkę pocztową, w środku której montuje się kilka półeczek, na których ustawić należy wkład.

Na półeczkach w środku owadziego hotelu można umieścić cegłę dziurawkę, elementy ceramicznych doniczek, szyszki, wiklinę, słomę, gałązki, zdrewniałe łodygi czy nawiercone gałęzie. W środku powinno znaleźć się dużo skrytek, które zapewniają owadom bezpieczne schronienie.

hotel dla owadów

Jakie owady będą mieszkać w domku?

Skorki chętnie schowają się w domkach wypełnionych sianem. I choć wiele osób za nimi nie przepada, to są one pokarmem dla pożytecznych biedronek, które z pewnością w ogrodzie mieć warto. Same biedronki uwielbiają chować się w suchych liściach i szyszkach. Pszczoły – bardzo pożyteczne swoją drogą – zaprosić można do schronienia wypełnionego suchymi gałęziami.

Populacja owadów zmniejsza się z roku na rok, dlatego warto zaprosić je do swojego ogrodu, by je przed tym chronić.

Gdzie ustawić domek dla owadów?

W ogrodzie najlepiej jest znaleźć słoneczne miejsce w jakimś zacisznym zakątku. Domek może stać bezpośrednio na ziemi, bądź też można go powiesić na drzewie lub ścianie domu. Ważne, żeby w miejscu jego ustawienia nie wiał zbyt silny wiatr. Jeśli chodzi o pszczoły, z pewnością spodoba im się domek ustawiony blisko kwiatowych rabatek. Ważne, żeby w pobliżu domku dla owadów zbyt często nie kręcili się ludzie.

Gdzie ustawić hotel dla owadów?

Idealną lokalizacją będzie suche, słoneczne i zaciszne miejsce. Domek możesz ustawić na ziemi lub powiesić go na płocie czy ścianie budynku. Do instalacji możesz także wykorzystać drewniany słupek. Jeśli chcesz zawiesić hotel na ścianie domu, wybierz ścianę osłoniętą od wiatru – na południowej lub południowo-wschodniej części budynku. Dobrym miejscem będzie także wnętrze altany czy zadaszona przestrzeń w pobliżu ganku lub wiaty. Hotel możesz ustawić także w pobliżu rabatek z kwiatami, w sadzie czy w okolicy ogródka warzywnego. Pamiętaj, by zapewnić owadom spokój, więc wybierz miejsce z dala od codziennych ścieżek domowników.

Co ciekawe, domek dla owadów można również ustawić na balkonie. W mieście owady nie mają zbyt wielu miejsc do schronienia i z pewnością szybko zainteresują się nową kryjówką, zwłaszcza jeśli będzie ustawiona blisko rabat, terenów zielonych czy parku.

dom dla owadów

Czy owady będą zainteresowane domkiem?

Lokalizacja domku jest bardzo ważna. Owady nie wprowadzą się do niego, jeśli będzie wisiał w wietrznym miejscu. Warto hotel również zabezpieczyć siatką, która zapobiegnie wysypywaniu się wypełnienia. Owady można również przyciągnąć zasadzeniem w pobliżu domku odpowiednich roślin: szałwii, oregano, tymianku. Tego typu rośliny wabią pszczoły, a przy okazji są użyteczne w kuchni.

Redakcja domplusdom.pl