Głębokościomierze – jak wybrać odpowiednie?

Głębokość otworów, szczelin i zagłębień jest bardzo trudna do zbadania bez posłużenia się odpowiednimi narzędziami. Zwykłą suwmiarką z łatwością można otrzymać nieprecyzyjne wyniki, gdyż trudno o jej stabilność. W tym przypadku na ratunek przychodzą głębokościomierze. Jak dokładnie działają i jak wybrać odpowiedni?

Głębokościomierz – czym jest?

Urządzenie to zostało stworzone, jak sama nazwa wskazuje, do pomiaru głębokości. Najczęściej wykonane jest ze stali nierdzewnej, gdyż w ten sposób może być używane w przeróżnych sytuacjach, gdzie warunki zewnętrzne nie wpłyną negatywnie na jego żywotność. Cała konstrukcja różni się w zależności od danego rozmiaru, jednak zawsze można znaleźć poprzeczkę i końcówkę pomiarową. Pierwsza z nich odpowiada za stabilizację głębokościomierza, a druga może przyjmować różne kształty, w zależności od potrzeb – może być hakowa, prosta, zaokrąglona, jak i trzpieniowa.

Urządzenie te może zostać podzielone ze względu na budowę – będą to:

Można również podzielić je ze względu na technologię – tutaj będą to wersje:

  • analogowe,
  • cyfrowe.

Wiedząc o podziałach, warto zagłębić się w to, który z nich będzie lepszym wyborem.

Głębokościomierze – które wybrać?

Jak przy wyborze większości narzędzi, wiele zależy tutaj od samego zapotrzebowania. Najbardziej popularną opcją, którą można spotkać, jest głębokościomierz suwmiarkowy w wersji analogowej. Urządzenie to, wyposażone w prowadnicę, szczęki i końcówkę pomiarową, sprawnie radzi sobie z większością otworów i szczelin, pozwalając na uzyskanie dokładnego wyniku. Rozwiązania mikrometryczne są jeszcze bardziej precyzyjne, jednak z racji na budowę, nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zagłębieniami.

Skoro suwmiarkowa opcja jest bardziej uniwersalna, powstaje pytanie, którą wersję wybrać – elektroniczną czy analogową? Tutaj wiele zależy od tego, jak często przewidywane jest dokonywanie pomiaru. Jeśli będzie to sporadyczna czynność, nie ma sensu dopłacać pieniędzy do zaawansowanych technologicznie wersji. Jeśli jednak pomiar głębokości będzie względnie częstą czynnością, takie rozwiązania będą niezwykle praktyczne, pozwalając nie tylko na dokładniejsze wyniki, ale również większy komfort pracy.

Warto też pamiętać, że końcówka również ma wielkie znaczenie – głębokości osadzeń i grubości podcięć trudno będzie zmierzyć bez haka. Wszystko to pokazuje, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze głębokościomierza jest samo jego przeznaczenie – warto się nad nim zastanowić przed zakupem.

Redakcja domplusdom.pl