Ekspertyza budowlana – czym dokładnie jest ?

Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku niektórych budynków trzeba wykonać bardzo dokładną diagnostykę. Dzięki niej możliwe jest wydanie oceny dotyczącej stanu technicznego określonego budynku. Konieczne będzie wtedy wydanie ekspertyzy budowlanej.

Czym dokładnie jest ekspertyza budowlana?

W najprostszym możliwym ujęciu omawiana ekspertyza budowlana polega na ocenie technicznej danego budynku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że opinia zostanie wydana na bazie wielu wyliczeń i badań. W ten sposób możliwe będzie precyzyjne określenie wytrzymałości określonych części budynku.

Należy wśród nich wymienić dach, fundamenty, elewacje. Godny uwagi jest fakt, że omawiana ekspertyza budowlana może być wykonana tylko przez fachowca. Doskonałym przykładem może być rzeczoznawca budowlany. Dzięki temu można będzie mieć całkowitą pewność, że ocena będzie poparta zarówno doświadczeniem, jak i wiedzą.

ekspertyza budowlana

Czym się wyróżnia?

Należy mieć świadomość, że każda ekspertyza budowlana musi zostać szczegółowo i dokładnie opracowana. Różni się zatem wspomnianym aspektem od opinii technicznej. Warto wiedzieć, że ekspertyza dodatkowo składa się z wielu części. Potrzebne są bowiem obliczenia czy obiektywne badania poszczególnych materiałów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przygotowanie ekspertyzy będzie wymagało ogromnej ilości czasu.

Cena ekspertyzy budowlanej

Godny uwagi jest fakt, że w zdecydowanej większości przypadków cena omawianej ekspertyzy budowlanej będzie wynosiła kilka tysięcy złotych. Nie wszyscy wiedzą, że prostą opinię techniczną można uzyskać już za 1000 złotych. Należy mieć świadomość, że koszt ekspertyzy budowlanej będzie uzależniony od kilku czynników. Trzeba wśród nich wymienić stopień zniszczeń, wielkość budynku czy lokalizację inwestycji. Jak wiadomo klient zapłaci więcej za dokument dotyczący biurowca, a mniej za dokument związany z budynkiem mieszkalnym. Warto podkreślić, że rzeczoznawcy budowlani najbardziej cenią swoje usługi w większych miastach wojewódzkich. Są to Łódź, Poznań, Wrocław i Warszawa.

Kiedy będzie potrzebna ekspertyza budowlana?

Ekspertyza budowlana będzie niezbędna w wielu sytuacjach. Pierwszą będzie oczywiście zakup nieruchomości. Rekomendowane jest zainwestowanie w opinię fachowca o stanie nieruchomości, w którą planuje się zainwestować. Zdarzają się bowiem sytuacje, że wady konstrukcyjne są na tyle poważne, że nieopłacalny będzie zarówno remont, jak i zakup. Ekspertyza będzie potrzebna także wtedy, gdy określony właściciel będzie chciał zmienić przeznaczenie budynku.

Ponadto omawiany dokument będzie miał bardzo istotne znaczenie w przypadku pojawienia się ewentualnych wad konstrukcyjnych w strukturze danego budynku w trakcie jego użytkowania. Zalecane jest, by ekspertyza została wykonana wtedy, gdy wspomniane wady uwidocznią się po krótkim czasie użytkowania. Godny uwagi jest fakt, że taka sytuacja może stanowić podstawę do wytoczenia procesu sądowego projektantowi czy wykonawcy budynku. Zadaniem fachowca będzie określenie, czy jest to standardowe zużycie poszczególnych elementów czy poważne wady.

Ponadto ekspertyzy są wykonywane po wydarzeniach losowych, które mogłyby wpłynąć na konstrukcję budynku. Doskonałymi przykładami mogą być: wybuch gazu, pożar, zalanie. Fachowiec może wtedy podpowiedzieć, co dokładnie powinno się zrobić w sprawie określonego budynku. Jak wiadomo nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie remont. Omawiana ekspertyza jest także bardzo potrzebna w przypadku różnych katastrof budowlanych.

ekspertyzy

Co dokładnie powinna zawierać ekspertyza budowlana?

Dokument powinien zawierać przede wszystkim szczegółowe dane związane ze stanem technicznym budynku. Godny uwagi jest fakt, że we wstępie powinien znajdować się opis przedmiotu danej ekspertyzy, a także dokładny cel, któremu ma służyć. Kolejnym etapem dokumentu jest opis badanych materiałów i elementów, z których zostały wykonane.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zadaniem rzeczoznawcy jest umieszczenie w ekspertyzie informacji o sposobie wykonania określonych elementów konstrukcyjnych. Nie można oczywiście zapomnieć o opisaniu metodologii wykonania pomiarów i badań wspomnianych elementów.

Bardzo istotne znaczenie będzie miała także dokumentacja fotograficzna. W niektórych sytuacjach niezbędna będzie także dokumentacja rysunkowa. Należy mieć świadomość, że w profesjonalnych ekspertyzach budowlanych będą znajdowały się bardzo dokładne obliczenia dopuszczalnych obciążeń dla ścian, fundamentów, dachu czy belek. W dokumencie muszą także znajdować się wnioski z przeprowadzonych oględzin i badań.

Trzeba wśród nich wymienić: ocenę stanu technicznego danego budynku, dopuszczalność ewentualnej dalszej rozbudowy, przydatność budynku, a także bardzo dokładny opis stanu technicznego instalacji, które zostały założone. Godny uwagi jest fakt, że w tej części ekspertyzy będą znajdowały się informacje o uszkodzeniach i ich przyczynach. Warto wiedzieć, że najbardziej szczegółowe dokumenty zawierają zalecany sposób wykonania renowacji.

Redakcja domplusdom.pl