Czym wyróżnia się dobra winda?

Przemieszczanie się między piętrami potrafi zmęczyć każdego, choć nie musi tak być. W wysokich budynkach wykorzystuje się windy osobowe i towarowe, które znacznie ułatwiają pokonywanie kolejnych pięter. Korzystają z nich osoby niepełnosprawne, ludzie starsi oraz pracownicy. Windy różnią się zasadą działania, parametrami i przeznaczeniem – ich podstawowy podział obejmuje dźwigi osobowe i towarowe.

Jak działa winda?

Do najczęściej spotykanych wind zalicza się urządzenia zasilane elektrycznie. Mogą być to dźwigi z maszynownią górną, boczną lub bez niej. Producenci są w stanie dostosować rozwiązania do potrzeb architektonicznych konkretnego obiektu. Tego typu windy znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkalnym oraz użytkowym.

Szeroki wybór wind można znaleźć na https://www.lift.pl/. Windy to jednak nie tylko urządzenia elektryczne. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się urządzenia hydrauliczne, które cechują się niższą prędkością jazdy oraz większym udźwigiem. Tego typu urządzenia pozwalają nawet na przewożenie między piętrami pojazdów i całych palet towarów. Dobrze sprawdzają się także jako ułatwienie dostępu dla osób niepełnosprawnych.

Różnica między dźwigiem osobowym a towarowym

W kwestii zastosowania windy można podzielić na dwa rodzaje – osobowe i towarowe. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie mieszkalnym i użytkowym. Można je znaleźć we wszystkich budynkach, które mają więcej niż 4 piętra, ale też w wielu mniejszych. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem i udźwigiem, a także dużą szybkością jazdy.

Głównym zadaniem dźwigów towarowych jest przenoszenie między piętrami ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. Odróżniają się od wind osobowych przede wszystkim wielkością platformy. Winda towarowa musi zapewniać przestrzeń na załadunek i rozładunek towarów. Tego typu dźwig może służyć do pokonywania nawet pojedynczych pięter, ale wciąż będzie bardzo opłacalny.

Zastosowanie wind towarowych w różnych branżach

Z wind towarowych korzysta się wszędzie tam, gdzie budynek przemysłowy ma więcej niż jedną kondygnację. Dotyczy to szczególnie dużych obiektów przemysłowych, które posiadają wiele pięter. Chcąc zmagazynować towary w chłodni, która znajduje się pod ziemią, najefektywniej można je tam dostarczyć właśnie przy pomocy windy. Dzięki temu można transportować towary bezpośrednio w pionie.

Oprócz przemysłu także niektóre usługi korzystają z wind towarowych. Dotyczy to szczególnie szpitali. Windy towarowe są tak wykorzystywane do transportu chorych wraz z łóżkami. Dźwig towarowy musi cechować się dużym udźwigiem i stabilnością, ale nie powinien być wykorzystywany do przewozu pojedynczych osób, ponieważ korzystanie z niego jest droższe.

Jakie są najważniejsze parametry wind?

Wybierając windę do budynku, trzeba przewidzieć, jaka będzie częstotliwość jej użytkowania i przeznaczenie. Na tej podstawie wybiera się konkretny model. Istotne znaczenie ma także maksymalna pojemność windy oraz jej udźwig. W miejscach, w których winda ma służyć jedynie jako ułatwienie dostępu dla osób niepełnosprawnych, szczególnie w niskich budynkach, nie trzeba montować dźwigu o bardzo dużej mocy. W budynkach mieszkalnych może okazać się to jednak niezbędne.

Warto wybrać producenta wind, który nie tylko dostarcza rozwiązania wysokiej jakości, ale też oferuje kompleksowe usługi serwisowe. Windy wymagają regularnych przeglądów technicznych, żeby nie stwarzać zagrożenia dla osób, które z nich korzystają. To skuteczny sposób na poprawę komfortu mieszkańców.

Materiał zewnętrzny

Redakcja domplusdom.pl