Czy warto zdecydować się na meble z palet?

Osoby poszukujące mebli do swojego domu lub mieszkania chcą, by były one trwałe, solidne, wygodne i najlepiej nie kosztowały wiele. Wszystkie te cechy okazują się bardzo często niemożliwe do połączenia – chyba, że weźmie się pod uwagę meble z palet. Meble wykonane z drewnianych palet stały się ostatnimi czasy bardzo popularne i pojawiały się na pierwszych stronach wnętrzarskich magazynów. Nic więc dziwnego, że wiele osób bierze je pod uwagę przy urządzaniu wnętrz. Jakie są plusy i minusy mebli tego typu? Czy zawsze będą one odpowiednim rozwiązaniem? Czy lepiej wykonać je samemu czy zlecić to zadanie stolarzowi?

Dlaczego meble z europalet są tak popularne?

Przede wszystkim, osoby urządzające swoje wnętrza wciąż poszukują nowych rozwiązań aranżacyjnych, umożliwiających im uzyskanie oryginalnego i niesamowitego efektu tanim kosztem. Dla takich osób właśnie będą przeznaczone meble z palet. Z pewnością docenią je także osoby świadomie dbające o środowisko oraz ceniące sobie recykling i naturalne materiały. Idea zero waste coraz częściej przyświeca ludziom w ich codziennych wyborach. Nic więc dziwnego, że właśnie tę drogę wybierają w urządzaniu swoich domów i mieszkań. Dodatkowo, warto dodać, że meble wykonane z palet mogą być równie wygodne i efektowne, jak te tradycyjne, pochodzące ze sklepów meblowych. Co ciekawe, kupić można również niestandardowe modele, takie jak biurko z palet bądź też stolik kawowy. Z pewnością będą one fantastyczną ozdobą pomieszczenia.

meble z palet

Zalety mebli z palet

Jak już wspomniano wyżej, meble wykonane z palet są ekologiczne. Zapobiegają one marnowaniu materiału. Nawet najbardziej niepozorne palety można zamienić w prawdziwe meblarskie cudo. Oryginalny wygląd naturalnego drewna – jego słoje, szeroka paleta barw i wzory są niestandardowe i sprawiają, że każdy mebel z palet jest jedyny w swoim rodzaju.

Nie do przecenienia jest również ich wytrzymałość. Każda europaleta ma udźwig sięgający nawet powyżej jednej tony! Stąd też meble z niej wykonane będą cechowały się dużą odpornością i wytrzymałością. Przy odpowiedniej trosce z pewnością przetrwają lata.

Palety występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Biurko z palet może przykładowo mieć oryginalny kolor drewna iglastego bądź liściastego. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zmienić jego barwę przy pomocy odpowiednio dobranego lakieru do drewna.

Meble z europalet są też stosunkowo tanie, zwłaszcza, jeśli wykonuje się je samemu. Przeciętna europaleta kosztuje nie więcej niż pięćdziesiąt złotych, podczas gdy cena używanej nie przekroczy kilkunastu złotych. Wystarczy pomyśleć, jaka jest cena drewnianych mebli pochodzących prosto ze sklepu.

Ważną zaletą paletowych mebli jest fakt, że można wykonać je samemu. Wystarczą odpowiednie materiały, odrobina zdolności manualnych oraz ciekawy pomysł. Satysfakcja płynąca z samodzielnego zrobienia domowych mebli jest ogromna.

Osoby, które nie mają chęci ani zdolności, by samemu zrobić meble z palet, mogą zamówić je u stolarza. Tego typu meble powoli pojawiają się także w tradycyjnych sklepach, zwłaszcza jeśli chodzi o modele do ogrodu.

Meble z palet są lekkie, a przy zamontowaniu do nich kółek – bez żadnego problemu można je przesuwać z miejsca na miejsce. W ten sposób można w kilka chwil zupełnie zmienić aranżację pomieszczenia.

Meble z palet – wady

To, co dla jednych będzie zaletą, dla innych może być wadą. Mowa tutaj o prostocie i wyglądzie mebli z palet. Niekoniecznie będą one pasować do każdego pomieszczenia. We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym bądź retro, meble z palet zwyczajnie mogą nie współgrać z resztą wystroju. Ich charakter za to zupełnie można odmienić przy pomocy barwnych dodatków.

stolik kawowy z palet

Jak samemu przygotować meble z palet?

Własnoręcznie wykonana sofa czy biurko z palet może być naprawdę niepowtarzalnym meblem, z którego można być dumnym. Warto znaleźć w internecie dokładne instrukcje, w jaki sposób zabrać się do tego zadania.

Przede wszystkim, bardzo ważne jest kupno europalet o odpowiedniej jakości. trzeba być ostrożnym, bowiem na rynku nie brakuje podrabianych palet o słabej konstrukcji, które niekoniecznie będą nadawać się do wykonania mebli. Dodatkowo trzeba wyposażyć się w potrzebne narzędzia. Niezbędna okaże się wkrętarka, wkręty, młotek, papier ścierny bądź szlifierka – dodatkowo, można kupić materiały, które po wypełnieniu gąbką będą służyć za siedziska mebli.

Przy wykonywaniu mebli z europalet trzeba być starannym i ostrożnym. Drewno powinno być idealnie gładkie, bez wystających drzazg czy sęków. Do tego jego kolor warto dobrać tak, by stanowił spójną kompozycję z innymi elementami wyposażenia wnętrza.

Podsumowując, nic dziwnego, ze meble z palet są ostatnimi czasy tak bardzo popularne. ich niewielka cena, wytrzymałość i oryginalny wygląd sprawiają, że coraz większa liczba osób decyduje się na nie, urządzając dom lub mieszkanie. Warto je wziąć pod uwagę, jeśli szuka się mebli oryginalnych, niebanalnych – dodatkowo także można wykonać je własnoręcznie, co z pewnością jeszcze bardziej obniży ich koszt.

Redakcja domplusdom.pl