ERGONOMIA SYPIALNI CZYLI JAK SPAĆ WYGODNIE?

marzec 2010, Marta Suchodolska, rysunki Joanna Gwis
 
Jakie wymiary powinno mieć łóżko? W jakiej odległości od ściany je postawić? Przeczytaj. Oto podstawowe zasady, którymi należy kierować się urządzając sypialnię.

ŁÓŻKO JEDNOOSOBOWE
Pojedyncze łóżko powinno mieć wymiary 90x200 cm. Dwa metry długości to standardowy wygodny wymiar dla wszystkich, którzy mają poniżej 180 cm wzrostu. Wyżsi, niestety powinni robić łożka na wymiar.

WSPÓLNE ŁÓŻKO
Dwóm osobom trzeba zapewnić miejsce o wymiarach 140x200 cm. To tzw. łoże małżeńskie, w którym małżonkowie śpią pod jedną kołdrą.

PODWÓJNE ŁÓŻKO
Najwygodniejsze dla dwóch osób jest łożko o wymiarach 180x200 cm. Ramę można wypełnić wtedy dwoma pojedynczymi materacami (90x200 cm). Każda z dwóch osób ma dla siebie wygodną przestrzeń jednoosobowego łóżka, może spać pod osobna pościelą i co najważniejsze dostosować swój materac do swoich potrzeb.

ODSTĘP OD ŚCIANY
Między łóżkiem a ścianą lub najbliższym meblem powinno zostać przejście o szerokości 80 cm,  można się wtedy swobodnie poruszać. Można tę odległość zmniejszyć do 55 cm, będzie zadowalająco, ale nie komfortowo.

DOSTĘP Z DWÓCH STRON
W przypadku łóżka dwuosobowego, konieczny jest dostęp z dwóch stron. Z każdej strony po winno pozostać wygodne 80 cm wolnego miejsca. Można się wtedy swobodnie poruszać i dodatkowo ustawić szafki nocne.

DWA ŁÓŻKA
Jeśli postawimy obok siebie łózka dla dwóch osób, powinna je dzielić przerwa 80 cm. Można wtedy, nie tylko sowbodnie przechodzić pomiędzy łóżkami, ale co ważne dwie osoby mogą wygodnie usiąść na materacach, nie uderzając się o siebie kolanami. Jeśli w mieszkaniu jest naprawdę mało miejsca (a może się tak zadrzyć skoro trzeba było postawić dwa łóżka w jednym pokoju) przerwę można zmniejszyć do 50 cm, niestety zapewnia ona tylko wygodne przejście.

POJEMNIK NA POŚCIEL
Jeśłi pod łóżkiem jest zamontowana szuflada na pościel, szerokość wolnej przestrzeni trzeba zwiększyć do 140 cm. Można wtedy wygodnie wysuwać pojemnik.

Zobacz inne materiały o urządzaniu sypialni
01
Komentarze (1)

Komentarze

I znowu błąd. Łóżek długości

I znowu błąd. Łóżek długości większej niż 200 cm nie robi się na wymiar. To raczej łózko 200 cm trudno dostać. Standardowe długości łóżek wynoszą 210 - 220 cm. Chyba te dane z porad są bardzo stare :)