czerwiec 2010, Marta Suchodolska, rysunki Joanna Gwis

WYGODNA GARDEROBA, CZYLI JAK POWIESIĆ UBRANIA NA DRĄŻKACH?

Zanim zapełnisz garderobę ubraniami, musisz zapełnić ją i drążkami na ubrania. Jaki powinny być rozmieszczone? Oto odpowiedź. Zaplanuj razem z nami dużą, wygodną szafę.

SZEROKOŚĆ
Ubrania wieszamy na różnych typach wieszaków. Wieszak zaciskany ma 30 cm szerokości, wieszak z klipsami – 36 cm, wieszak tradycyjny - 43 cm.  Żeby wszystkie mieściły się w szafie, a ubrania powieszone na nich nie dotykały ścianek bocznych, przestrzeń przeznaczona na wieszaki powinna mieć minimum 60 cm szerokości.

WYSOKOŚĆ
Drążki powinny być umieszczone na takiej wysokości, żeby dół ubrania nie dotykał podłogi. A zatem drążki przeznaczone na płaszcze i sukienki należy umocować na wysokości 160 cm, drążki na wieszaki na spodnie (z klipsami) - 130 cm, na długie spódnice i długie kurtki - 100 cm, na krótkie kurtki, koszule, marynarki - 85 cm, na spódnice i spodnie przełożone przez wieszak – 70 cm.

DWA DRĄŻKI
W wysokiej szafie można zamontować dwa drążki. Dolny drążek powinien znaleźć się na wysokość 160 cm. Będzie przeznaczony na długie ubrania. Górny drążek powinien znaleźć się 105 cm nad dolnym. Na górnym drążku zmieszczą się krótkie ubrania.

ILOŚĆ DRĄŻKÓW
Ilość drążków w szafie zależy od ilości przechowywanych ubrań. Planując długość drążków należy brać pod uwagę, że 10 wieszaków z cienkimi ubraniami (sukienki, koszule) zajmuje ok. 30 cm drążka , natomiast 10 wieszaków z grubymi ubraniami (marynarki, płaszcze) ok. 60 cm.

DŁUGOŚĆ DRĄŻKÓW
Długość drążka nie powinna przekraczać 120 cm, inaczej pod ciężarem ubrań drążek może się odkształcić. Jeśli drążek jest dłuższy, należy go kotwiczyć co 100 cm.

Zobacz inne materiały o garderobach
01
Komentarze (0)