09

sierpień 2011, tekst: Julia Pańków, opracowanie: Ewa Solarz, zdjęcia: serwis prasowy

Isamu Noguchi
1904 Los Angeles
1988 Nowy Jork

Amerykańsko-japoński rzeźbiarz, scenograf i designer. Jego projekty wniosły do wzornictwa XX elegancję, miękkość i światło.

Był synem japońskiego poety i amerykańskiej pisarki. Ojciec opuścił rodzinę zanim syn przyszedł na świat i chociaż matka pojechała za nim do Tokio, rodzina nigdy nie była razem. Mimo to obie kultury miały na Noguchiego ogromny wpływ. Jako młody chłopak rozpoczął studia medyczne w uniwersytecie Columbia. Szybko jednak zrozumiał, że jego przyszłość to rzeźba. Trzy lata później jako stypendysta fundacji Guggenheima jedzie do Paryża, gdzie zostaje asystentem Brancusiego. Amerykańskie nazwisko matki zamienia na japońskie ojca. Odtąd Isamu Noguchi znaczy to jeden z najważniejszych rzeźbiarzy XX wieku, autor scenografii teatralnych, a także utalentowany dizajner.

Przygodę z projektowaniem form przemysłowych rozpoczął bardzo wcześnie. Już pod koniec lat 30. zaprojektował "Radio Nurse" - jedną z pierwszych elektronicznych nianiek, produkowane przez firmę Zenith Radio Company. Podobno urządzenie zamówił sam szef firmy, by ułatwić sobie opiekę nad córką. Wykonany z bakelitu sprzęt formą przypominał japońską maskę teatralną, był bardzo nowoczesny i bardzo chętnie kupowany. To samo można powiedzieć zresztą o wszystkich projektach Noguchiego.

W 1945 r. zaprojektował słynny już dziś stolik kawowy dla Hermana Millera: szklany blat plus drewniana podstawa o zakrzywionej, rzeźbiarskiej formie. Noguchi wykorzystywał w swoich projektach rozmaite materiały i doskonale umiał połączyć ciepło drewna z zimną elegancją szkła.

Po wojnie projektant wyjechał do Japonii, gdzie zamieszkał ze swoją żoną, gwiazdą filmową Yamaguchi Yoshiko, w tradycyjnym drewnianym domku.  Jego uwagę zwróciło japońskie rzemiosło, w szczególności sztuka składania  lampionów z papieru. Bez przesady można powiedzieć, że umiejętność tę rozwinął, wyposażąjąc magiczne latarnie w elektryczność. Lampy nazwane "Akari" (po japońsku: światło) produkowane są w Gifu od lat 50. ub. w. do dziś.

Równie słynne stały się jego stoły "Cyclone" z drewnianym blatem na stalowych drucianych nogach, umocowanych na pierścieniu. W różnych wersjach produkuje je także do dzisiaj firma Knoll.

Niemal każde z jego dzieł stało się hitem. Lampy "Akari" zapoczątkowały trwający do dziś pochód naśladowców. Noguchi do końca swego długiego życia pozostał aktywny – jako architekt krajobrazu, autor rzeźb i całych założeń urbanistycznych.

Wybierz zdjęcie... Więcej o projektach Isamu Noguchiego znajdziesz na: www.noguchi.org
Zobacz wybrane projekty Isamu Noguchiego
Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie...
1938 bakelitowe radio-niania "Nurse", Zenith Radio Company 1944 stolik "Noguchi table", Hermann Miller 1944 stół "Rudder", Hermann Miller 1946 sofa "Freeform", Vitra
Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie...
1951 lampa "Akari Light Skulptures", Vitra 1951 lampa "Akari Light Skulptures", Vitra 1952 filiżanka "Tea Cup", Vitra 1952 łyżeczka do herbaty, Vitra
Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie... Wybierz zdjęcie...
1952 sztućce do deseru, Vitra 1954 stołek "Rocking Stool", Knoll 1954-55 stół "Cyclone", Knoll 1957 stolik "Prismatic", Vitra
Zobacz także
07
Komentarze (0)