marzec 2010, Marta Suchodolska, rysunki Joanna Gwis

BAREK DOMOWY. JAK GO URZĄDZIĆ

Barek w domu to po prostu wysoki stół lub wyspa kuchenna, przy której stoją stołki barowe. Jak należy je ustawić? Oto przepis na barek standardowy. Skorzystaj z naszych rad. Nie musisz restrykcyjnie przestrzegać tych zasad. Ale im bardziej będziesz się ich trzymać, tym bar będzie wygodniejszy.

WYSOKOŚĆ STOŁU
Optymalna wysokość barku to 110 cm. Ta wysokość dostosowana została do pracy barmana, który stojąc, może wygodnie nalewać drinki. A znajdujący się po drugiej stronie baru gość lub w naszym przypadku  domownik może swobodnie stanąć i oprzeć łokcie na blacie lub usiąść na stołku barowym.
Uwaga! W warunkach domowych, można także zbudować tzw. bar niski. Wtedy jego wysokość niższa o 20 cm i będzie wynosić 90 cm.

SZEROKOŚĆ STOŁU JEDNOSTRONNEGO
Szerokość blatu barowego, przy którym będzie się siadać tylko z jednej strony to minimum 50 cm. Zmieści się wtedy duży talerz obiadowy o standardowej średnicy 25 cm, przed talerzem pozostanie 5 cm na oparcie dłoni, za talerzem - 20 cm miejsca na kubek, szklankę lub dla osoby pracującej po drugiej stronie blatu.

SZEROKOŚĆ STOŁU DWUSTRONNEGO
Jeśli przy stole barowym będzie można siadać z dwóch stron, szerokość blatu powinna wynosić 70 cm. To miejsce na dwa talerze (2x25cm), bezpieczną ich odległość od krawędzi blatu (2x5 cm) i bezpieczną odległość między nimi (10 cm).

ILOŚĆ MIEJSCA DLA JEDNEJ OSOBY
Szerokość jednego miejsca przy barze to tylko 60 cm, 55 cm to standardowa ilość miejsca, którą zajmuj człowiek trzymając łokcie blisko siebie, 5 cm należy pozostawić na przerwę pomiędzy miejscami. Tak mała ilość miejsca może się wydać niewygodna, ale pamiętajmy, że barek z definicji służy do szybkich posiłków, jeżeli chcemy rozeprzeć się wygodnie na krześle musimy usiąść przy stole.

WYMIARY STOŁKA BAROWEGO
Wysokością stołka barowego to 80 cm, siedząc na takiej wysokości mamy wygodny dostęp do blatu. Szerokość siedziska powinna wynosić 40 cm. Stołek powinien mieć podpórkę pod nogi znajdującą się 40 cm poniżej siedziska, wtedy stopy będą wygodnie podparte.
Uwaga! Jeśli zdecydowaliśmy się na niski bar (patrz pierwszy rysunek), musimy dopasować do niego niższe stołki barowe. Powinny być one (podobnie jak stół) 20 cm niższe, zamiast 80 cm - 60 cm wysokości. Podpórka pod stopy pozostaje w tej samej odległości od siedziska co oznacza, że znajdzie się 20 cm nad podłogą.

MIEJSCE POD BLATEM
Odległość pomiędzy stołkiem a podstawą blatu powinna  wynosić 25 cm, tak samo odległość pomiędzy krawędzią blatu a siedziskiem (także 25 cm). Wtedy pod blatem swobodnie zmieszczą się nasze nogi a kolana nie będą uderzać w bar.

BLAT DLA BARMANA
Jeśli przewidujemy, że nasz bar nie będzie po prostu wysokim stołem kuchennym lecz będą się przy nim odbywać domowe przyjęcia i pan domu będzie pełnił role barmana, trzeba pamiętać o barmańskim blacie roboczym. Powinien on mieć wysokość 85 - 90 cm i szerokość 30 cm.

PODPÓRKA NA STOPY
Wtedy przy barze większość osób będzie stać, dobrze jest na ściana czołowa umieścić podnóżek, na wysokości 25 cm. od podłogi i w odległej 25 cm od ściany lady barowej. Będzie można oprzeć na nim wygodnie stopy, nie uderzając przy tym w ścianę baru.

Zobacz także
02
Komentarze (0)