AGD W ZABUDOWIE

marzec 2010, Marta Suchodolska, rysunki Joanna Gwis

W dużej i nowoczesnej kuchni sprzęty AGD montuje się w tzw. zabudowie słupkowej. Sprawdź ile słupków potrzeba i jak prawidłowo je „wybudować”?
 


SŁUPEK PODSTAWOWY
Jeden słupek w kuchni to standard, w tym słupku znajduje się wysoka lodówka. Najpopularniejsze modele lodówek mają 178 cm wysokości, czyli szafka, w której się mieszczą ma ok. 200 cm (tyle co człowiek z wyciągniętą w górę ręką), dlatego w słupku z lodówką nie ma sensu montować dodatkowych urządzeń. Nad nią może znaleźć się jedynie szafka, w której trzyma się rzadziej używane rzeczy, ale żeby się tam dostać trzeba będzie korzystać z drabinki.  

SŁUPEK  Z JEDNYM URZĄDZENIEM
Jeśli w słupku montujemy tylko jedno urządzenie, najczęściej jest to piekarnik. Najlepiej zamontować go na wysokości 82 cm. Nie trzeba wtedy schylać się przy korzystaniu z piekarnika, a pieczona potrawa zawsze znajduje się na wysokości oczu. Najlepiej wybrać piekarnik o standardowej wysokości 60 cm, w jednym słupku jest wystarczająca ilość miejsca.
Uwaga! Ta zasada dotyczy tradycyjnego piekarnika z uchylnymi drzwiami. Piekarnik z wysuwanym wózkiem teleskopowym montuje się raczej dużo niżej niż blat roboczy. Umieszczenie go na wysokości blatu nie jest rozwiązaniem wygodnym: wysunięty wózek blokuje możliwość zajrzenia do wnętrza, a oglądanie potrawy z góry jest niemożliwe.


 
SŁUPEK Z DWOMA URZĄDZENIAMI
Jeśli w słupku montujemy dwa urządzenia, najczęściej są nimi piekarnik i kuchenka mikrofalowa. W takim przypadku piekarnik powinien się znaleźć poniżej mikrofali (lub innego drugiego urządzenia). Inaczej otwarte drzwi piekarnika będą blokować dostęp do mikrofali. Aby korzystanie z obu urządzeń było wygodne, koniecznie trzeba obniżyć poziom piekarnika do wysokości 53 cm, wtedy kuchenkę można zamontować na wysokości 113 cm.
W takim układzie zmieściłyby się dwa urządzenia o standardowej wysokości 60 cm ( mikrofale mają zwykle 45 cm wysokości).

SŁUPEK Z TRZEMA URZĄDZENIAMI
W przypadku, gdy w jednym słupku chcemy zmieścić trzy urządzenia, musimy zdecydować się na sprzęt kompaktowy o wysokości 45 cm. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne. Piekarnik montujemy najniżej na wysokości 53 cm, aby uchylne drzwiczki nie blokowały innych urządzeń. Nad piekarnikiem na najwygodniejszej wysokości - 98 cm umieszczamy urządzenie, z którego korzystamy częściej np. mikrofalę. Najwyżej - na wysokości 143 cm, urządzenie z którego korzystamy rzadziej, ponieważ dostęp do niego będzie nieco trudniejszy. Do środkowego i górnego urządzenia, lepiej jest wybrać modele z bocznie otwieranymi drzwiczkami.

SŁUPEK Z URZĄDZENIAMI LUKSUSOWYMI
To rozwiązanie dla dużej i komfortowej kuchni. Zamontujemy w nim szufladę do podgrzewania naczyń, urządzenie do gotowania na parze i ekspres do kawy. Na samym dole, na wysokości 53 cm, powinna znaleźć się szuflada do podgrzewania naczyń dla 6 osób. Jest wysuwana, umieszczenie jej ponad innym urządzeniem blokowałoby dostęp do niego. Powyżej na wysokości 64 cm, należy umieścić urządzenie do gotowania na parze. Na górze, na wysokości 109 cm, trzeba zamontować ekspres do kawy. Ponieważ ekspres nie posiada żadnych drzwiczek dostęp do niego jest najłatwiejszy.
Szuflada standardowo ma wysokość 11 cm, ekspres do kawy – 45 cm, urządzenie do gotowania na parze lepiej wybrać w wersji kompaktowej – 45 cm wysokości.

SŁUPEK ZE ZMYWARKĄ
Najnowszym urządzeniem do zabudowy w słupku jest zmywarka. Powinna być zamontowana nisko, na wysokości 45 cm, ze względu na wysuwany wózek teleskopowy, do którego trzeba mieć dostęp od góry.
Uwaga! Ponad zmywarką nie można montować piekarnika, kuchenki mikrofalowej ani parownika, ponieważ para wydobywająca się ze zmywarki mogłaby dostać się pomiędzy zespolone szyby drzwiczek i uszkodzić je. Jedynym urządzeniem jakie może znajdować się nad zmywarką jest ekspres do kawy, który montujemy na wysokości 105 cm ( w przypadku zmywarki o tradycyjnej wysokości - 60 cm) lub na wysokości 85 cm (w przypadku zmywarki kompaktowej - 45 cm). W obu przypadkach z ekspresu można wygodnie korzystać.
 

Komentarze (1)

Komentarze

Tak się zastanawiam czy gdyby

Tak się zastanawiam czy gdyby mieć niestandardową lodówkę o wysokości 86 cm to można by ponad nią wstawić piekarnik? czy to jest technicznie możliwe?